Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange, është më afër ekstradimit në SHBA-ve ku do të gjykohet për spiunazh.

Fjala është për një urdhër zyrtar të lëshuar gjatë seancës së sotme, ndërsa për ekstradimin e tij tani nevojitet vetëm vula e ministres së Brendshme, Priti Pattel. Assange ka të drejtë të apelojë vendimin.

Ndërkaq në Shtetet e Bashkuara themeluesi i WikiLeaks kërkohet pasi mbi të rëndojnë 18 pika të aktakuzës sepse në vitin 2010 ishin publikuar mijëra dokumente të klasifikuara. E nëse gjykohet, ai rrezikon të dënohet me burgim të përjetshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Italianët vërshojnë në jetën e natës, kryebashkiakët paralajmërojnë mbyllje

Të rinjtë italianë kanë vërshuar në rrugët e qyteteve, nga veriu në…

Facebook kërkon falje sërish

Facebook raportoi për disa probleme gjatë ditës së djeshme, që bllokuan përdorimin…

I ikën bashkëshortja nga shtëpia, burri i dëshpëruar kërkon ndihmën e policisë

Mbrëmë, në ora 21:00 në Sektorin për Punë të Brendshme Kumanovë, A.N.(45)…

Kurti: 2021 do ta kujtojmë si vit në të cilin shpresa, besimi dhe vullneti për ndryshim u bënë bashkë dhe të pathyeshëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në mbledhjen e fundit për këtë vit…

Trump: Biden, mos bini në gjumë gjatë takimit me Putinin

Ish-presidenti amerikan Donald Trump i uroi presidentit të SHBA-së, Joe Biden fat…