Partia Demokratike e Socialistëve të Malit të Zi ka pranuar të mbështesë qeverinë e pakicës pasi shumica e kërkesave të saja janë përmbushur, tha presidenti i partisë, Milo Gjukanoviq.

Dritan Abazoviq tashmë ka kohë që është mandatuar për të krijuar qeverinë e re malazeze, e cila pritet të merr shumë shpejt besimin e deputetëve.

“DPS nuk është marrë me çështje të pjesëmarrjes partiake dhe personale në qeveri, por me politika prioritare në fushën e sigurisë, ekonomisë, integrimeve evropiane dhe shëndetësisë”, tha Gjukanoviq.

Duke komentuar pretendimet e socialdemokratëve se qeveria do të shërbejë vetëm për plotësimin e funksioneve dhe se nuk ka mbështetjen e 49 deputetëve, Gjukanioviq tha se qeveria e re do të shërbejë për stabilizimin e marrëdhënieve në vend.

“Ne pretendojmë se kjo nuk është përgjigjja optimale për nevojat e Malit të Zi. Fatkeqësisht, nuk ka pasur konsensus për qeveri politike, por vetëm për qeveri të pakicës”, tha Gjukanoviq.

Duke komentuar propozimin e kryeministrit në largim të Zdravko Krivokapiq, i cili kërkoi nga kryeparlamentari, Strahinja Bulajiq që të caktojë seancën për zgjedhjen e qeverisë kalimtare më 5 qershor, ai kujtoi se Krivokapiq më herët kishte pohuar se “kjo ishte jokushtetuese”.

Ndryshe, Abazoviq ka pohuar më parë se ka besimin e më shumë se 45 deputetëve duke përfshirë edhe të partive politike shqiptare dhe të minoriteteve të tjera.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Mehaj thotë se ndarja e buxhetit prej 100 milionësh për ministrinë e tij është sipas standardeve të NATO-s

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka thënë se miratimi i projekt-buxhetit për…

2-vjeçari bie nga dritarja e restorantit të njohur shqiptar në kohën e Iftarit

Një fëmijë 2-vjeçar ka rënë mbrëmë nga dritarja e katit të parë…

Kurti: Qeveria Hoti varet nga çdo deputet i Listës Serbe

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti deklaron se qeveria Hoti jo vetëm…

Vetëvendosje paralajmëron reciprocitet ndaj Serbisë edhe në fusha tjera

Lëvizja Vetëvendosje po paralajmëron se reciprocitetin ndaj Serbisë do ta përdorin edhe…

Dorëzuan të dhëna të rrejshme dhe sulmuan policët, arrestohen dy persona në “Qafë Thanë”

Një 29 dhe 24-vjeçar nga Shqipëria janë arrestuar nga policia e Maqedonisë…