Presidenti malazez, Milo Gjukanoviq ka folur për mediat e huaja para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Ai ka pohuar se Mali i Zi po përballet me problemet e nacionalistëve serbë për të zbatuar projektin e “Serbisë së Madhe”, raporton newsweek.

“Koncepti i “Botës Serbe” është vetëm një kopje e “Botës Ruse” në Ballkan. Nacionalistët serbë supozojnë se Mali i Zi është pjesë e projektit të tyre historik”, tha i pari i shtetit malazez.

Ai më tutje deklaroi se Rusia nuk ka mundur të na ndalë në rrugën tonë drejt NATO-s dhe nuk kanë reshtur së destabilizuari vendin tonë, duke shpresuar se në realizimin e këtij misioni mund të destabilizojnë Aleancën.

“Meqenëse Moska dhe Beogradi nuk arritën në këto zgjedhje presidenciale të shtyjnë kandidatin që e mbështetin në raundin e dytë, ata e kanë zhvendosur fokusin te kandidati me një ideologji të ngjashme, një ideologji që fsheh synimet e tij pas një narrative të lehtë populiste. Mbështetja që ai merr nga qarqet e nacionalistëve të Serbisë së Madhe tregon prirjet e tij të vërteta politike”, shtoi Gjukanoviq.

Ndryshe, raundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale malazeze do të mbahet të dielën, ku Gjukanoviq do të përballet me Jakov Milatoviqin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

​Lajçak: Ka shumë çështje urgjente për t’u diskutuar

Në Bruksel sot nis raundi i ri i dialogut mes Kosovës dhe…

Sllovenia përkrahë propozimin portugez për kontestin Maqedoni-Bullgari

Autoritet maqedonase i kanë drejtuar sytë kah presidenca sllovene e Bashkimit Evropian,…

Si ndodhi që teoritë konspirative kundër COVID-19 t’i kushtojnë me jetë shumë njerëzve në mbarë botën?

Një është i bindur që coronavirusi është armë biologjike, i dyti që…

VIDEO/ Kërcënim kundër njerzimit, rusët shpërthejnë raketa pranë uzinës më të madhe atomike të Ukrainës

toritetet ukrainase të energjisë atomike kanë postuar video në internet që tregon…

Gjermania kërkon të ulen tensionet, Berger: Kosova dhe Serbia t’i kthehen dialogut

Sekretari i shtetit në Ministrinë e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Miguel…