Ministrja gjermane e Mbrojtjes Annegret Kramp-Karrenbauer vlerësoi sot se planet e presidentit amerikan Donald Trump për të tërhequr më shumë se një të katërtën e ushtarëve amerikanë nga Gjermania mund të dobësojnë jo vetëm NATO-n, por edhe vetë Shtetet e Bashkuara.

Sipas raporteve nga “Washington Post” dhe “Wall Street Journal”, Trump nënshkroi një plan për të zvogëluar numrin e përgjithshëm të trupave të stacionuar në Gjermani nga 34.500 në jo më shumë se 25,000, megjithatë, Kramp-Karrenbauer tha se Berlini ende nuk është informuar për këtë lëvizje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…