Olaf Scholz ka deklaruar se partnerët e NATO-s në Evropën Lindore mund të mbështeten te Gjermania, sepse ajo po ripajis ushtrinë e saj.

“Në krizën më të madhe evropiane të sigurisë për dekada, Gjermania – ekonomia më e madhe në BE dhe vendi më i populluar – po merr një përgjegjësi shumë të veçantë”, tha Scholz në parlament, raporton Reuters.

Siç shtoi kancelari , Gjermania merr një përgjegjësi të veçantë, jo vetëm për sigurinë e saj, por edhe për sigurinë e aleatëve të saj.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

El Cheka opozitës shqiptare në RMV

“Opozita shqiptare në Maqedonin Veriore jan kapur pas Maxhar Telekomit dhe zgjedhjeve…

Liderët botërorë mblidhen për krizën libiane

Liderë dhe zyrtarë të lartë qeveritarë, përfshirë kancelaren gjermane, Angela Merkel, presidentin…

Gostivar, 4 punonjës mjekësorë të infektuar

Katër personat e infektuar nga stafi mjekësor i spitalit të Gostivarit, nuk…

Specialja ua refuzon aplikimet shtatë personave që u paraqitën si viktima të UÇK-së, katër prej tyre shqiptarë

Shtatë personave që u paraqitën në Speciale si viktima të UÇK-së u…

AGM bën thirrje të mos hiqen tekstet për aferën “Zhvatja”

Asociacioni i Gazetarëve të Maqedonisë (AGM) kërkon nga anëtarët e tyre të…