Gjermania ka filluar procesin e dërgimit të sistemit të mbrojtjes kundërajrore Patriot në territorin e Polonisë.

Ky sistem do të vendoset në kufirin e Polonisë – pranë afër Ukrainës, me qëllim që të parandalojë rënien e ndonjë rakete “që ka humbur rrugën” në luftën e Ukrainës.

Nexta bjelloruse ka publikuar pamjet e vendosjes së këtij sistemi raketor. Në anën tjetër, Berlini muaj më parë i pati premtuar Polonisë dërgimin e tri sistemeve raketore Patriot, pasi dy persona patën humbur jetën në territorin e Ukrainës nga një raketë ukrainase që kishte rënë.

Me rastin e vendosjes së Patriot në Poloni, koloneli Jorg Sievers, ka thënë se “një prej arsyeve që Gjermania do të marrë pjesë në mbrojtjen e krahut lindor të NATO-s, duke dërguar Patriot në Poloni”.

Sievers që do të komandojë trupat gjermane në Poloni, theksoi se bëhet fjalë për “natyrën mbrojtëse” të sistemit Patriot të vendosur në Poloni.

“Nuk jemi të vetme forca mbrojtëse në terren, ka edhe amerikanë e britanikë”, shtoi Sievers. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kurti për mediumin kroat: Vuçiq po e kopjon Putinin – Serbia shpenzon më shumë në armatim se të gjitha vendet tjera të Ballkanit Perëndimor

Në një intervistë me “Vecernji List” të Zagrebit, kryeministri i Kosovës, Albin…

Tentoi të hynte në banesë dhe e kërcënoi pronaren me armë, arrestohet i dyshuari

Policia ka arrestuar një person të premten në Prishtinë, pasi dyshohet se…

Policia gjen qese plastike me 10 kilogramë marihuanë në Tetovë

Dje (19-tetor) rreth orës 14:10, në rrugën lokale që lidhë vendbanimin e…

Kosova shtrëngon masat kundër COVID-19, kthen në kufi dhjetëra qytetarë nga Shqipëria

Nga sot kanë hyrë në fuqi masat e reja shtrënguese për shkak…

Pse kjo nevojë për t’u tallur me të varfërit

Shaqir Fetai, në prezencë të Qenan Ismailit (!), sot paska vendosur t’i…