Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Haiko Maas duket se po vazhdon të njëjtën linjë me kancelaren gjermane Merkel për refugjatët që shpëtohen në Mesdhe.

Për shkak të bllokadës në politikën e refugjatëve, ai ka propozuar një iniciativë për shpërndarjen e atyre që shpëtohen në mesdhe me vendet që duan të ndihmojnë, dhe se gjermania do të japë kontributin e saj substancial.

Të enjten e ardhshme ministri gjerman do tia propozojë këtë iniciativë ministrave të punëve të brendshme të BE dhe të drejtësisë gjatë takimit në Helsinki.

Javët e fundit dhjetra anije me refugjatë nga Libia kanë hyrë në Mesdhe, në përpjekje për të kaluar në vendet e Bashkimit Europian.

Që nga fillimi i këtij viti kanë humbur jetën 682 migrantë, 72 prej të cilëve u mbytën janën e kaluar pasi motobarka me të cilën po lundronin u fundos në ujrat e Mesdheut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Do të hapen dyqanet, restorantet e kafenetë, ja vendi i parë në Europë që planifikon të dalë nga izolimi

Synimi është nga 14 prilli. Dyqanet e vogla deri në 400 metra…

Deklarata shokuese e zyrtarit kinez: Koronavirusin në Kinë e solli ushtria amerikane

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Kinës Zhao Lijian ka bërë deklaratë…

VIDEO / Ushtari izraelit qëllon me plumb pas shpine palestinezin… për qejf

Ky është momenti shokues kur një ushtar izraelit është regjistruar duke qëlluar…

Boris Johnson në Elysee si në shtëpi, këmbët mbi tryezë në takimin me Macron

Në fotot zyrtare me këmbët në tryezë. Më shumë sesa vetë Brexit,…

I doli para një tufë luanësh, udhëheqësi “ngrin” në vend

Një udhëheqës i një ekspedite u trondit kur po ndiqte gjurmët e…