Ministria e transportit në Berlin tha se lëvizja u bë sepse Rusia dyshohet se nuk autorizoi mbërritjet e fluturimeve të Lufthansas në aeroportet e saj.

Lëvizjet vijnë mes tensioneve midis Perëndimit dhe Moskës pasi Bjellorusia devijoi një aeroplan pasagjerësh Ryanair – duke udhëtuar nga Greqia në Lituani – për të arrestuar gazetarin disident, Roman Protasevich, transmeton Telegrafi.

Kjo bëri që vendet evropiane të ndalojnë përdorimin e hapësirës ajrore bjelloruse, raporton euronews.

Moska, një aleate e Minskut, atëherë filloi të ndalonte ndërrimet e fluturimeve të lidhura me Rusinë për të shmangur Bjellorusinë, duke rezultuar në anulime. Ato përfshinin një fluturim të Austrian Airlines nga Vjena dhe një fluturim të Air France nga Parisi.

“Për shkak të praktikës së reciprocitetit”, Gjermania “nuk ka lëshuar ndonjë leje të mëtejshme për fluturime nga linjat ajrore ruse për sa kohë që lejet në anën ruse ishin në pritje”, vazhdoi deklarata.

Linja ajrore ruse, Aeroflot kishte një total prej tre fluturimesh të anuluara të martën dhe katër fluturime të anuluara të mërkurën.

Agjencia e Sigurisë së Aviacionit të Bashkimit Evropian të mërkurën u bëri thirrje autoriteteve kombëtare të bllokut t’u tregojnë operatorëve të tyre të aeroplanëve “që kryerja e operacioneve në hapësirën ajrore të Bjellorusisë … nuk lejohet më, përveç nëse kërkohet për operacione të sigurta në rrethana të paparashikuara”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…