Një xhami në Pforzheim, në krahinën federale gjermane Baden-Wurttemberg, është evakuuar për shkak të lajmërimit për bombë, transmeton Anadolu.

Lajmërimi për bombë në xhaminë Fatih, pranë Unionit Turko-Islam për Çështje Fetare (DITIB) erdh të martën në orët e pasdites, ndërsa është thënë se bomba do të shpërthejë për më pak se një orë.

Lidhur me rastin është informuar policia, e cila për arsye sigurie ka evakuar njerëzit nga xhamia ndërsa janë ndërmarrë edhe masa të larta të sigurisë.

Më tej thuhet se është bllokuar trafiku afër faltores ndërsa është ndërprerë edhe komunikacioni publik.

Pjesëtarët e njësitit theksuan se bëhet fjalë për lajmërim të rremë.

Prokuroria dhe policia ngritën hetim.

Gjithashtu edhe javën e kaluar në këtë xhami u dërgua lajmërim i rrejshëm për bombë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…