Në Gjenevë sot fillon forumin dyditor botëror i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, në të cilin do të bisedohet për masat në luftën kundër koronavirusit.

Në forum do të marrin pjesë më shumë se 400 ekspertë, shkencëtarë dhe funksionarë të shëndetësisë nga vende të ndryshme.

Qëllimi i forumit është që të identifikohen zbrazëtirat dhe prioritetet në hulumtim që të fitohen informacione shkencore dhe produkte mjekësore që janë mëse të nevojshme që të minimizohet ndikimi i virusit.

Pjesëmarrësit gjithashtu do të përpiqen ta identifikojnë burimin e vërtetë të infeksionit, të shkëmbejnë kampione biologjike dhe pjesë nga genomi i virusit.

Deri më tani nga koronavirusi kanë vdekur 1.016, ndërsa janë infektuar më shumë se 42.000.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…