Qeveria franceze e ka dënuar një letër të hapur të nënshkruar nga ushtarë aktivë, ku thoshte se vendi po shkonte drejt “luftës civile” për shkak të ekstremizmit fetar.

Sipas BBC, rreth 1,000 ushtarakë dhe gra, duke përfshirë 20 gjeneralë në pension, i vendosën emrat e tyre në letër.

Letra fajësoi “partizanët fanatikë” për krijimin e ndarjeve midis komuniteteve, the thuhet në të se islamikët po ‘zaptonin’ pjesë të tëra të territorit të vendit.

Ministrat e kanë dënuar mesazhin e publikuar në një revistë të krahut të djathtë.

“Ora është e rëndë, Franca është në rrezik”, thanë ata në letër.

Letra paralajmëron presidentin francez, Emmanuel Macron, qeverinë e tij dhe deputetët “për disa rreziqe vdekjeprurëse” që kërcënojnë Francën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…