Hetuesit rusë kanë gjetur kutinë e zezë të aeroplanit që u rrëzua të mërkurën në Tver të Rusisë, ku supozohet se humbi jetën shefi i grupit të Wagner, Yevgeny Prigozhin dhe nëntë persona të tjerë që ishin në bordin e fluturakes.

Komiteti hetimor tha gjithashtu se trupat e gjetur në vendin e rrëzimit do t’i nënshtrohen testit gjenetik për të konfirmuar identitetin e tyre.

Prigozhin – së bashku me drejtues të tjerë të grupit mercenar Wagner – besohet të ketë qenë në aeroplanin që u rrëzua në mënyrë misterioze të mërkurën. Ende nuk është paraqitur asnjë provë konkrete për të vërtetuar vdekjen e tyre.

“Hetimi do të kontrollojë me kujdes të gjitha versionet e mundshme të asaj që ka ndodhur”, tha komiteti në Telegram.

Komiteti shtoi se “sendet dhe dokumentet që janë të rëndësishëm për të vërtetuar të gjitha rrethanat e rrëzimit janë gjithashtu duke u sekuestruar” për ekspertizë mjeko-ligjore.

Pavarësisht se janë gjetur regjistruesit edhe trupat, mund të kalojë shumë kohë para se të dalin të dhënat e hetimit zyrtar.

Kutitë e zeza përmbajnë sasi të mëdha të të dhënave të fluturimit për t’u analizuar, si dhe regjistrime audio të kabinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kosova dhe Serbia diskutojnë marrëveshjet e deritanishme më 16 nëntor në Bruksel

Prishtina dhe Beogradi konfirmojnë pjesëmarrjen e tyre në takimin e Brukselit, ku…

Kostoja e përgjakshme e luftës së Putinit – pamje që tregojnë varre të shumta të ushtarëve rusë, buzë rrugëve në Ukrainë

Disa pamje të publikuara së fundmi thuhet se tregojnë ato që pretendohet…

Gazetarja ukrainase kujton fillimin e bombardimeve në Ukrainë: U zgjova nga zhurma e aeroplanëve – ishte e tmerrshme se nuk munda të kontaktoja me vajzën

Gazetarja ukrainase e cila ka arritur dje në Kosovë, Lyudmila Makey në…

Mbaron pas disa orëve seanca e parë gjyqësore në Hagë ndaj ish-krerëve të UÇK-ës

Sot ka mbaruar seanca e parë e procesit gjyqësor në Hagë ndaj…

Qeveria e përkohshme bullgare nuk do ta heqë veton ndaj RMV-së

Qeveria e përkohshme në Bullgari sot ka njoftuar, se nuk ka ndërmend…