Ekipet e kërkimit kanë gjetur rrënojat e aeroplanit të pasagjerëve An-26 me 28 persona në bord që u zhduk më herët të martën në gadishullin e Lindjes së Largët të Rusisë, Kamchatka, tha agjencia e aviacionit e vendit për AFP.

“Shpëtuesit gjetën rrënojat e avionit. Duke pasur parasysh tiparet gjeografike të peizazhit, operacionet e shpëtimit janë të vështira”, ka thënë agjencia e aviacionit në një deklaratë me email, duke shtuar se mbeturinat u gjetën përgjatë bregdetit të Paqësorit të rajonit.

Ndryshe, An-26 po fluturonte nga qyteti kryesor i Kamchatka, Petropavlovsk-Kamchatsky për në qytetin bregdetar të Palana kur u zhduk në 2:40 pasdite, ka bërë të ditur Valentina Glazova, një zëdhënëse e zyrës lokale të prokurorit të transportit.

Zyrtarët thanë se komunikimi me aeroplanin ishte humbur nëntë kilometra nga aeroporti i Palana dhe 10 minuta para kohës së planifikuar të uljes.

Helikopterët, një avion patrullues detar dhe disa anije u vendosën në një kërkim me një fokus në Detin Okhotsk.

Deklarata e agjencisë së aviacionit tha se rrënojat ishin gjetur në orën 21:06. koha lokale.

Aty është shtuar se mbeturinat ndodheshin 4-5 kilometra nga pista e aeroportit “në anën e vijës bregdetare”, megjithëse nuk përcaktoi nëse ato u gjetën në det.

Aeroporti i Palana ndodhet 3.3 kilometra (2 milje) nga vija bregdetare.

Ndërkohë, siç shkruan Al Jazeera, një aeroplan pasagjerësh i vjetër me dekada u zhduk në Gadishullin Kamchatka në lindje të Rusisë të martën dhe të gjithë 28 personat në bord – përfshirë të paktën një fëmijë – ekziston frika se kanë vdekur, sipas mediave lokale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…