ESPN raporton se pas fitores së Holandës në gjysmëfinale të Ligës së Kombeve, Virgil Van Dijku është favorit për ta fituar Topin e Artë, duke e lënë prapa vetes Lionel Messin.

Duopoli dhjetëvjeçar i Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos për Topin e Artë mori fund vitin e kaluar, kur me këtë çmim u shpërblye mesfushori kroat i Real Madridit, Luka
Modriç.

Ky triumf i kroatit mund t’ua ketë hapur derën edhe garuesve të tjerë, pasi që tani favorit për Topin e Artë të këtij viti po konsiderohet qendërmbrojtësi holandez i Liverpoolit, Virgil Van Dijku.View image on Twitter

View image on Twitter

ESPN UK@ESPNUK

👀

Virgil van Dijk is now favourite to win the Ballon d’Or 37911:42 PM – Jun 6, 2019122 people are talking about thisTwitter Ads info and privacy

Van Dijku këtë sezon me Liverpoolin e mbylli duke triumfuar me rezultat 2:0 në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Tottenhamit. Për paraqitjen e tij në këtë finale, ai u shpërblye me çmimin e UEFA-s për lojtarin e ndeshjes.

Pas këtij triumfi, gjasat e Van Dijkut për ta fituar Topin e Artë të këtij viti u rritën edhe më shumë, pasi që të mërkurën në mbrëmje ai arriti ta fitojë me Holandën gjysmëfinalen e Ligës së Kampionëve, kundër Anglisë.

Në anën tjetër, Messi e mbylli sezonin vetëm me trofeun e La Ligës, pasi që dështoi në finale të Kupës së Mbretit me Barcelonën kundër Valencias, ndërsa në Ligën e Kampionëve Liverpooli ia ndali rrugëtimin në mënyrë tronditëse në fazën gjysmëfinale.

Përkundër që nuk arriti ta fitojë tripletën që e ëndërronte këtë sezon, Messi mbetet ndër lojtarët favorit për këtë çmim, pasi që shkëlqeu në 50 ndeshjet e zhvilluara me 51 gola dhe 22 asiste.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nuk e goditi kundërshtarin në këmbën e lënduar: Rrëfimi për Mohamed Ali Rashwan, xhudistin që e ‘fali’ medaljen e artë olimpike

Së fundmi një video e shpërndarë me të madhe në internet ka…

Borussia Dortmundi e mposhti Bayern Munichun (VIDEO)

Dortmundi i është hakmarrë Bayern Munichut për sezonin e kaluar të Bundesligës,…

Florian Marku – Godor, meçi mbyllet menjëherë pas rundit të dytë (VIDEO)

Florian Marku ka fituar meçin kundër boksierit nga Sllovakia, Ivan Godor, të…

Khabib Nurmagomedov para perballjes me Dustin Poirer (VIDEO)

Përballja mes Nurmagomedov dhe Poirer do të zhvillohet me 07 shtator në…

Boksierët e Kosovës nisen për në Beograd

Kombëtarja e Kosovës në boks do të niset për në Beograd, ku…