Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla, ka përgëzuar EULEX-in për iniciativën e ndërmarrë për dërgimin e ndihmave në Ukrainë, duke e cilësuar atë si iniciativë kreative dhe të dobishme.

Gërvalla tha se Kosova nga dita e parë e agresionit rus në Ukrainë, e ka mbështetur këtë të fundit.

“Dua ta falënderoj EULEX-in për këtë iniciativë kreative dhe të dobishme. Kosova nga dita e parë e luftës së pajustifikueshme të Rusisë, ka treguar se ku qëndron Kosova, dhe ne qëndrojmë në anën e Ukrainës”, ka thënë Gërvalla.

Ajo tha se Kosova e kupton shumë mirë gjendjen nëpër të cilën është duke kaluar Ukraina.

“Ndihmat humanitare, sanksionet dhe të gjitha masat tjetra politike e sociale janë një arsye që tregojnë se Kosova e kupton mirë se ku po kalojnë ukrainasit”, ka thënë Gërvalla.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Në Antalya Diplomacy Forum, Osmani: COVID-19 ka shtuar pabarazitë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në kuadër të sesionit të parë të…

Ka pasur ndonjëherë drejtësi në këtë shtet?!

Me sa vite u dënua Gordana Jankullovska, Sasho Mihajllkov, Nikolla Gruevski, Ejup…

Pas shfaqjes së mizorive ruse në Bucha, OKB-ja: Do të ketë hetime për krime të mundshme të luftës

Michelle Bachelet, Komisionerja e Lartë e OKB-së për të Drejtat e Njeriut,…

Tronditi Francën për dekada të tëra, zbulohet vrasësi serial, një ish-ushtarak

Për vite me radhë, krimet e një vrasësi të njohur serial, u…

Kryebashkiaku i Mariupolit: Bombardimet nuk ndalen, nuk mund të gjejmë të plagosurit

Qyteti i Mariupolit në Ukrainën juglindore është goditur nga grantimet e shumta…