Drejtor i Institutit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës, Arsim Gërxhaliu, ka thënë se gjatë gërmimeve të fundit në Kizhevak të Serbisë janë gjetur kafkat e dy personave.

Ai më tej ka sqaruar se gjatë së martës pritet të bëhet tërheqja e tyre, në mënyrë që tu merren mostrat për test të ADN-së.

“Të shtunën ka përfunduar punën ekipi i parë, sot në orën 07:00 është nisur ekipi i dytë gjithashtu prej tre anëtareve, do të punojnë deri të shtunën pra gjashtë ditë në javë punohet. Gjithsesi do të kemi punë edhe në javën në vijim e varësisht prej problematikave që munden me na lind në terren mund të ndodh që të zgjatet derisa të përfundojë tërësisht”.

“Deri më tani në sipërfaqe pas largimit të një shtrese të dheut dhe të gurëve kanë dal dy kafka dhe minimum dy persona për të cilët duhet të bëhet tërheqja e tyre dhe të bëhet inspektimi mjeko-ligjor dhe të merren mostrat për ADN”, tha Gerxhaliu.

Gërxhaliu në një intervistë për Ekonomia Online thotë se edhe dy javë ka punë sa i përket gërmimeve në këtë pjesë dhe se nuk dihet numri i trupave që dyshohet se mund të jenë aty.

“Edhe dy javë kemi punë, sa i përket numrit nuk e preferoj ta them, por mund të them që pala serbe e cila thotë herë 14 e herë 16, por doemos e dimë që ky grupacion i takon grupit të Rezallës e cila ndërlidhet me pjesën e gjetur në vitin 2014 në Rudnicë, bile prej dy identifikimeve të reja i takojnë atij grupacioni që ka qenë një investigim i yni i mëhershëm që kemi dyshuar, pra është vërtetuar e njëjta. Dhe kemi poashtu një ribashkim sepse gjysma e trupit të rastit të dorëzuar më herët ka dal tash në Kizhevak”

Që nga nisja e punës në Kizhevak, Gërxhaliu konfirmon se një ekip prej katër personave ka  bërë kontroll të detajuar të terrenit, raporton EO

“Po javën e kaluar ne filluam punën në Kizhevak, ishim ekipi prej katër anëtarëve, dy mjeko-ligjor, një antropolog dhe një fotograf mjeko-ligjor. Ditën e parë kemi bërë dekonservimin e terreni, kanë qenë pesë shtresa të masavë gjeoplastike, të cilat i kemi vendosur në dhjetor për ta konservuar terrenin dhe për të mos lëvizur, pra u bë një kontroll i detajuar e largimit të tyre dhe ditën e parë pak humbim kohë derisa është bërë montimi i mjetit për matjen 3D të pjesëve kockore”.

“E dimë që diku në një trashësi prej katër metrash, ndodhen mbetjet mortore, sepse ato janë hedhur me kamion dhe ka ndodhur shkapërderdhja e pjesëve kockore dhe normal që çdo pjesë kockore të hekurt duhet të matet dhe të jetë në program”, përfundoi Gërxhaliu.

Edhe të hënën kanë vazhduar në Kizhevak të Rashkës, gërmimet për mbetjet mortore të viktimave të luftës së viteve 1998-99 në Kosovë, të rifilluara më 5 maj.

Të shtunën, lokacioni i varrezës masive, është vizituar edhe nga një delegacion i lartë nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq nga Gjeneva të shoqëruar nga përfaqësuesit e dy delegacioneve në kuadër të Grupit Punues për Persona të Zhdukur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Pentagoni po ndjek raketën kineze që po kthehet në tokë – me shpejtësi 300 mijë km/h – në mënyrë të pakontrolluar

Pentagoni ka thënë se po ndjek një pjesë të një rakete kineze…

Rama: Angela Merkel do t’i mungojë Ballkanit Perëndimorë

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në konferencën e së përbashkët me kancelaren…

Një në katër të testuar në Kosovë kanë dalë të infektuar me koronavirus

Nga të gjitha testet e bëra për diagnostikimin e koronavirusit në vend,…

Iu ndalua fluturimi në zonat ajrore nga vendet e Ballkanit, konfirmohet edhe zyrtarisht anulimi i vizitës së Lavrovit në Serbi

Ambasadori rus Aleksandr Botsan Kharchenko e ka njoftuar presidentin e Serbisë, Aleksandar…

Edhe Austria me dozë të 4 kundër Covid-19

Vaksina përforcuese do të ofrohet fillimisht për personelin mjekësor dhe zonat me…