Euroambasadori në Maqedoninë e Veriut David Geer, thotë se ajo që duhet të bëhet tani është të miratohet korniza negociuese dhe të gjendet datë për konferencën e parë ndërqeveritare.

Ai theksoi se është në interes edhe të BE-së edhe të Maqedonisë së Veriut, që kjo datë të jetë sa më herët.

“Në mars të vitit të kaluar të gjitha vendet-anëtare të BE-së vendosën që Maqedonia e Veriut është e gatshme për të nisur negociatat me BE-në. Ky vendim u soll atëherë, ndërsa tani duhet të miratohet korniza negociuese dhe të gjendet datë për mbajtjen e konferencës ndërqeveritare me BE-në”, tha Geer.

Ai shtoi se gjith kjo ka marrë kohë, por tani siç tha, më e rëndësishmja është që procesi eurointegrues të mos vendoset në pikëpyetje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…