Një shpërthim i madh ka goditur një tubacion gazi në rajonin Pasvalys të Lituanisë veriore, pranë kufirit me Letoninë.

Imazhet e transmetuara nga mediat lokale treguan flakët që ndriçonin qiellin e natës, por zyrtarët thonë se nuk ka pasur lëndime të shkaktuara nga shpërthimi.

Ministri i Mbrojtjes i Letonisë, Artis Pabriks, shkroi në Twitter se shkaku i incidentit do të hetohej dhe tha se sabotimi nuk mund të përjashtohej.

Por operatori i tubacionit tha se nuk besonte se shpërthimi ishte i dyshimtë.

“Sipas vlerësimit fillestar, ne nuk shohim ndonjë shkak malinj, por hetimi do të mbulojë të gjitha opsionet e mundshme. Ne nuk shohim shenja të ndonjë ndikimi të mundshëm nga jashtë”, u tha gazetarëve shefi ekzekutiv i Amber Grid, Nemunas Biknius, shkruan BBC.

Biknius tha se tubacioni – i cili u ndërtua në vitin 1978 – i është nënshtruar disa punëve të mirëmbajtjes së fundit dhe se zyrtarët do të përpiqen të përcaktojnë nëse kjo ka kontribuar në shpërthim.

“Të gjitha arsyet do të hetohen dhe sqarohen në ditët në vijim” tha Biknius.

Ai shtoi se furnizimi me gaz në tubacion ishte ndërprerë dhe se pret që zjarri të shuhet në orët në vijim. Nga Amber Grid deklaruan se shpërthimi kishte ndodhur “larg nga çdo ndërtesë banimi” dhe se tubacioni përbëhet nga dy sisteme paralele, e që shpërthimi ndodhi në njërin prej tyre dhe tjetri ishte i padëmtuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Do vrisnin liderët në Serbi? Arrestohen 17 persona

Vuçiç: Në listë emri im dhe i familjes time Një operacion i…

Si krijohet një vaksinë, hap pas hapi

Zhvillimi një vaksinë në mes të një pandemie është një garë me…

DASH: Sofja dhe Maqedonia e Veriut të de-përshkallëzojnë retorikën dhe të zgjidhin mosmarrëveshjet dypalëshe

Shtetet e Bashkuara i bëjnë thirrje Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut që…

Gjashtë të vdekur pas përplasjes së avionëve në Dallas

Gjashtë persona u vranë pasi dy avionë të vjetër ushtarakë u përplasën…

Maqedonia e Veriut në vendin e 56-të sipas Indeksit për të drejtat e njeriut në vitin 2019

Republika e Maqedonisë së Veriut është radhitur në vendin e 56-të sipas…