Gazetari gjerman, Michael Martens, ka bërë të ditur se po përflitet që kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vënë një kusht para se ta pranojë propozimin e Perëndimit për marrëveshjen Kosovë-Serbi.

Sipas tij, Kurti është duke kërkuar garanci që pesë vendet anëtarë të Bashkimit Evropian që nuk e kanë njohur Pavarësinë e Kosovës, ta njohin atë.

“Thuhet se kryeministri i Kosovës Kurti ka vënë një kusht: Për të pranuar propozimin e Perëndimit për zgjidhje, atij i duhet garanci se 5 shtetet e BE-së që ende nuk e kanë njohur Kosovën. Kurti dyshohet se ka kërkuar që kjo të përfshihet në propozim”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Eksperti i NATO-s: Vuçiq mbrëme e ka marrë mesazhin se çka do të ndodhte nëse do ta sulmonte Kosovën

Eksperti i strategjisë së mbrojtjes së NATO-s Thomas Theiner, tha se mbrëmë…

Trajkoviq, Vuçiqit: Qe 10 vjet, të dyshuarit për krimet më të rënda i quani patriotë e heronj

Politikania serbe nga Kosova, Rada Trajkoviq, ka reaguar pas sulmit të mbrëmshëm…

Kurti takohet me Raportuesin Special të Kombeve të Bashkuara, flasin për krimet e luftës

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka takuar Raportuesin Special të Kombeve të…

Ju them troç !

KUALICIONIMI parazgjedhor i ALEANCËS me BESË DHE TË TJERAT (parti e shoqëri…

Rrihet brutalisht gazetari Zoran Bozhinovski

Gazetari Zoran Bozhinovski është rrahur mbrëmë brutalisht nga dy persona të panjohur…