Gazetari Shërbimit të Radios Evropa e Lirë, Maryan Kushnir, pësoi një tronditje gjatë një sulmi rus ndaj forcave ukrainase jashtë Kievit në orët e hershme të mëngjesit të 11 marsit.

Kushnir, i cili ishte i përfshirë me trupat ukrainase, raportoi se sulmi ndodhi rreth orës 3 të mëngjesit në qytetin Baryshivka, rreth 35 kilometra në lindje të kryeqytetit.

Ishte e paqartë nëse ishte një sulm ajror apo një sulm me raketë.

“Ata goditën vendin ku unë isha pranë një stadiumi që është përdorur për stërvitje”, tha Kushnir. “Ushtarët po qëndronin aty dhe disa prej tyre u plagosën…. Disa njerëz u plagosën, por unë e di me siguri se askush nuk u vra”.

Kushnir ka punuar për Radion Evropa e Lirë që nga viti 2015 dhe ka mbuluar luftën me Rusinë që kur Moska sulmoi Ukrainën më 24 shkurt.

Luftimet në zonën e Kievit janë bërë gjithnjë e më intensive ditët e fundit pasi forcat ruse kërkojnë të rrethojnë qytetin përballë rezistencës së fuqishme ukrainase.

https://www.rferl.org/a/31748648.html?utm_medium=affiliate&utm_campaign=RFE-player31748648&utm_source=telegrafi.com/&utm_content=player

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

“Basha nuk i ka mbështetur demokratët në terren”, Bujar Nishani nxjerr prapaskenat e forta brenda Partisë Demokratike

Bujar Nishani, një zë i fuqishëm në Partinë Demokratike ka bërë përgjegjës…

Disa raste të PSP-së do të nisin nga e para

Pasi disa raste të PSP-së, pas disa vitesh gjykim, do të fillojnë…

Nuk i bindet urdhrit policorë, arrestohet si në filma personi M.A. nga fshati Pirok

Mbrëmë rreth orës 22:00 derisa në fuqi ishte ora policore, në një…

Smith: Automjetet e lëna nga holandezët në Bosnjë, serbët i përdorën në Prekaz

Gazetari britanik Vaughan Smith, i cili gjatë luftës në Kosovë xhiroi luftimet…

Zbardhet LISTA e plotë/ Kush janë 50 deputetët që firmosën për të nisur procedurat për shkarkimin e Ilir Metës

50 deputet kanë firmosur për të nisur procedurat për shkarkimin e presidentit…