Deputetja nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, Besa Gaxherri, ka deklaruar se zgjedhjet në kohë pandemie nuk janë zgjidhje. Ajo ka kërkuar nga subjektet politike përgjegjësi që temat e tilla nacionale të ulën dhe t’i diskutojnë së bashku.

Gaxherri thotë se partitë politike duhet të jetë gjithmonë të gatshme për zgjedhje, megjithatë konsideron se për momentin ato nuk janë zgjidhja e duhur.

“Çdo subjekt politik gjithmonë duhet të jetë i gatshëm për zgjedhje. Edhe Lidhja Demokratike e Kosovës, por po e ritheksoj se duke e pasur parasysh situatën në të cilën jemi si Republikë e Kosovës, me temat me të cilat ballafaqohemi, që kushdo qoftë në cilin do subjekt politik që e merr përgjegjësinë për ta udhëhequr vendin ka nevojë për të gjitha subjektet politike sepse janë tema nacionale”, ka deklaruar Gaxherri.

“Unë mendoj se kësaj radhe ishte dashur të ketë pak më shumë përgjegjësi secili lider i partive politike që vërtetë të takohen dhe të diskutojnë sidomos temat nacionale e pastaj të vendosin të shkojnë deri në fund mandati në zgjedhje, por unë kam frikën se nëse pretendojmë të bëjmë zgjidhje të problemeve me zgjedhje ne vetëm do të riciklojmë problemin”, ka deklaruar Gaxherri.

Për Gaxherin më e arsyeshme në këtë periudhë është gjetja e një personaliteti për president, të pranueshëm nga të gjitha paritë politike.

“Është koha që me tregu përgjegjësi liderët, me u ulë e me u marr vesh për një personalitet i cili është i pranueshëm për të gjitha partitë politike në Kosovë dhe me ecë tutje. Sepse kemi probleme të shumta tashmë me pandeminë në radhë të parë e cila shkakton përveç pasojave shëndetësore dhe vdekjeve fatkeqësisht kemi edhe pasoja të mëdha ekonomike dhe jo vetëm kjo kemi problem të madh edhe me Serbinë me dialogun dhe pastaj e kemi Gjykatën Speciale. Këto janë tema të cilat asnjë subjekt politik vetëm nuk mundet me i zgjedh dhe unë s’po e shoh fare të arsyeshme këto kalkulimet ose ikjet nga përgjegjësia të asnjë subjekti e lideri politik”, ka deklaruar Gaxherri.

Gaxherri ka mohuar të jetë diskutuar brenda kësaj partie për mundësinë e bashkëqeverisjes me PDK-në.

“Nuk është që e kemi diskutuar me organet e partisë këtë gjë për arsye se ne e dimë në çfarë situate gjendet Kosova, me çfarë temash po ballafaqohet dhe natyrisht se për një çështje të tillë duhet me u mbledhë Këshilli i Përgjithshëm i LDK-së”, ka thënë Gaxherri.

Ajo ka shfaqur edhe shqetësimin për arrestimet e fundit nga Gjykata Speciale duke i quajtur si momente të pakëndshme.

“Është një proces i cili është prit, është nisur e votuar nga vetë institucionet e këtij vendi para 5 vitesh e më shumë. E dimë historikun e këtij procesi pra nuk është që duhet të shihen gjërat bardhë e zi, por prapë se prapë duhet ta them mendimin tim. Në momentin kur filluan të burgosen ose të arrestohen këto personalitet në raport me Serbinë po ju them sinqerisht nuk është një moment i këndshëm ose i pranueshëm”. Deputetja Gaxheri ka qenë kritike për Gjykatën Speciale duke konsideruar se sinjalet e saj janë të njëjta si ato të UNMIK-ut dhe EULEX-it dhe se nuk pret rezultatet konkrete”, ka thënë ajo.

Gaxherri thotë se krimet që kanë ndodhur në Kosovë duhet të zbardhen.

Ajo thotë se shpreson që Gjykata Speciale të jetë kredibile, megjithatë thotë se në fillimet e saja nuk i ka dhënë sinjalet e pritura.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Tërmet 5.6 i shkallësh Rihter në Greqi, dëmtohen banesat, dalin pamjet e para

Një tërmet i fortë me madhësi 5.6 në shkallën Rihter u regjistrua…

Janjiq: Edhe nëse krijohet Asociacioni, Serbia nuk do ta njohë Kosovën

Asociacioni i Komunave me Shumicë serbe, tash e 9 vjet mbetet një…

Trupat ruse rrëmbejnë një tjetër kryebashkiak në Ukrainë, atë të Dniprorudne

Pushtuesit rusë kanë rrëmbyer kryetarin e bashkisë së Dniprorudne, Yevhen Matveyev në…

OBSH mbledh komitetin e urgjencës për të shqyrtuar zhvillimin e pandemisë

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit ka njoftuar se do të mbledhë…