Ish-ambasadori i BE-së në Maqedoninë e Veriut, Ervan Fuere, thotë se është i dëshpëruar nga kompromiset që Komisioni Evropian i bën me vendet kundërshtare të zgjerimit dhe paralajmëroi se negociatat me vendin janë një test për kredibilitetin e BE-së, njofton korrespondentja e MIA-s nga Brukseli.

Fuere mendon se deklarata e Hanit për fazën përgatitore të negociatave, e cila u orientua ndaj skeptikëve të zgjerimit, paraqet kompromis jo të mirëseardhur me ta, njëjtë edhe shtyrje të raporteve për avancimin.

“Dëshpërues është që Komisioni Evropian nuk i respektoi afatet për raportet për avancimin, që duhej ta bënin këtë javë. Mendon se ky është gabim strategjik. Jemi në dijeni pse e kanë bërë këtë, por sa më shumë që bëni kompromis, as më shumë krijoni mëdyshje dhe aq më shumë e luani lojën e atyre të cilët nuk duan më shumë zgjerim”, mendon kështu ish-ambasadori në vend.

Ai konsideron se deklaratat dhe lëvizjet e tilla nuk ndihmojnë dhe se Komisioni duhet të fokusohet në atë që t’i sqarojë opinionit se cilat janë beneficionet nga zgjerimi dhe se shpreson se nuk do të ketë shtyrje të vendimit për negociatat në muajin qershor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ish deputeti i LSDM – Mbrëmjen e 27 prillit disa “burra” të BDI shëtisnin të qeshur në mesin e dhunuesve

Aktivisti i shoqërisë civile dhe ish-deputeti i pavarur nga koalicioni i LSDM-së,…

Zaevi kërkon ndihmë, i duhet numri i El Chekes

Kryeministri Zoran Zaev kërkoi numrin e telefonit të El Chekës me qëllim…

Greqia redukton orarin e punës në kalimin kufitar “Evzoni”

Pika kufitare “Evzoni” mes Maqedonisë dhe Greqisë, nga nesër deri më datën…

Letër e Ziadin Selës për presidentin Prendarovski

I nderuari President, Ju përgëzoj për paraqitjen tuaj të 1 majit në…

Greqia ndalon hyrjen e qytetarëve serbë

Greqi ka mbyllur kufijtë për qytetarët e Serbisë. Në njoftimit që i…