Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka njoftuar se njësitet e FSK-së kanë filluar operacionet e deminimit për vitin 2023.

“Kompania jonë e deminimit, ka filluar operacionin e deminimit humanitar për pastrimin e fushave të minuara, duke u bazuar në planifikimin për vitin 2023”, ka njoftuar Mehaj në Facebook.

Ekipet e deminimit gjatë këtij viti fokus do t’i kenë 4 lokacione pa anashkaluar edhe rastet tjera që paraqiten.

“Gjatë këtij viti, njësitë e deminimit do të punojnë në 4 lokacione të ndryshme të vendit, krahas kujdestarisë në 24/7 të ekipeve për asgjësimin e mjeteve të pashpërthyera (EOD)”, ka njoftuar Mehaj.

Ministri i Mbrojtjes i ka quajtur heronj pjesëtarët e FSK-së që merren me këtë sektor./Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sela: Akademikët maqedonas nuk meritojnë të quhen as intelektual

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Ziadin Sela e quan absurd propozimin…

Myftiu Saqipi priti Myftiun e Bashkësisë Islame të Beogradit Mustafa ef. Jusufspahiq

Sot, Myftiu i Meshihtit të Bashkësisë Islame për Preshevë Bujanoc dhe Medvegje…

Të shtëna në Zubin Potok, sulmohet një ekip i KFOR-it

Gjatë mbrëmjes të së shtunës janë raportuar për të shtëna në komunën…

33-vjeçarja del e gjallë me djalin e saj pas 68 orësh

Një tjetër mrekulli është regjistruar në rrënojat e tërmetit në Turqi, ku…

Ish-kryeministri i Suedisë: Fitorja e Vetëvendosjes tregon zemërimin e popullit të Kosovës

Ish-kryeministri i Suedisë, Carl Bildt, i ka komentuar zgjedhjet që u mbajtën…