Shenjat janë të qarta: samiti i Gjenevës mes Joe Biden e Vladimir Putin, nuk ka për të qenë aspak një takim miqësor. ai vjen në një kohë kur të dyja palët e pranojnë se marrëdhëniet mes tyre janë në pikën e vet më të ulët.

Rusia, s`ka shumë që e përfshiu SHBA-në në listën e shteteve jo-mike; asnjëra nuk ka aktualisht ambasador në vendin tjetër, zyrtarë të lartë rusë përballen me sanksione amerikane për çështje që nisin nga aneksimi i Krimesë e deri tak përfshija në zgjedhje; dy ish marinsë amerikanë dergjen burgjeve të Moskës, njëri prej të cilëve i dënuar me 16 vjet heqje lirie për spiunazh.

Mbi të gjitha këto pastaj, qëndron deklarata bombë e Bidenit që e quajti Putinin, “një vrasës”. Në këto kushte, dy liderët takohen përballë njëri tjetrit për herë të parë. “Putini kërkon që të jetë i barabartë me presidentin amerikan. Ai deshiron të jetë i respektuar sipas kushteve të tij. Putini kërkon të tregojë muskujt e vet prej të forti dhe të jetë anëtar i klubit”, thotë analistja politike Lilia Shevtsova për BBC. Zgjedhja e Gjenevës si vendi ku zhvillohet takimit kujton episodin e luftës së ftohtë në 1985: samitin e parë mes Ronald Reagan dhe Mikhail Gorbachev.

Takimi Biden-Putin megjithatë, zor së do të ngrihet në nivelin e asaj përballjeje si në rrafshin personal, ashtu edhe atë politik. Ekspertët mendojnë se Rusia mund të përpiqet të ulë temperaturat, sidomos në raport me sanksionet ekonomike. Raundi i fundit i tyre e kufizoi aftësinë e qeverisë për të mbledhur fonde e hapa të tjerë të ngjashëm mund të vënë ekonominë ruse përpara sprovash edhe më të forta në një vit të rëndësishëm zgjedhor.

Sa për të drejtat e njeriut, situata duket e parashikueshme: Biden do të përsërisë refrenin e tij që përfshin Aleksei Navalnyn, dhe Putin do të përsëri refrenin e vet se SHBA-ja, nuk është më e mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…