Franca raportoi 261 mijë e 481 infeksione të reja me koronavirus të enjten, më pak se rekordi prej më shumë se 332 mijë, i shënuar të mërkurën.

Mirëpo, mesatarja e lëvizshme shtatëditore e rasteve të reja u rrit mbi 200 mijë, për herë të parë që nga fillimi i krizës shëndetësore.

Me shpërndarjen e Omicronit, para Krishtlindjes, mesatarja u rrit në mbi 100 mijë në ditët e fundit të dhjetorit. Tani është dyfishuar në 206 mijë e 91 të enjten, niveli më i lartë i të gjitha kohërave.

Derisa numri i përgjithshëm i rasteve të shënuara që nga fillimi i pandemisë tani është afro 11.2 milionë, shkruan Yahoo.

Numri i njerëzve në kujdesin intensiv me COVID-19 vazhdoi rritjen, praktikisht të pandërprerë që nga fillimi i nëntorit dhe u rrit në 3 mijë e 759.

Ministria e Shëndetësisë raportoi gjithashtu 204 vdekje të reja, duke e çuar numrin total të vdekjeve nga COVID-19 në mbi 125 mijë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Lajçak për Asociacionin: Kosova është zotuar – ajo që është pajtuar duhet të zbatohet

I Dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, ka thënë…

Kurti javën e ardhshme vizitë zyrtare në Bruksel, do të takohet me zyrtarë të lartë të BE-së

Kryeministri i vendit, Albin Kurti nga mesi i javës së ardhshme do…

Fjala e Kancelarit Federal Olaf Scholz drejtuar Maqedonisë së Veriut: “Ne e duam Maqedoninë e Veriut si anëtare të BE-së!”

Kancelari i Republikës Federale të Gjermanisë, Olaf Scholz, i është drejtuar Maqedonisë…

Autostrada Shkup-Bllacë, tenderi anulohet vazhdimisht

Ndërmarrja publike për rrugë shtetërore dy herë është duke e anuluar afatin…

Përfshirja në Partneritet për Paqe kërkon miratimin e vendeve anëtare

Paralajmërimet e Kosovës se do të kërkojë përfshirje në Programin e Partneritetit…