Franca raportoi 261 mijë e 481 infeksione të reja me koronavirus të enjten, më pak se rekordi prej më shumë se 332 mijë, i shënuar të mërkurën.

Mirëpo, mesatarja e lëvizshme shtatëditore e rasteve të reja u rrit mbi 200 mijë, për herë të parë që nga fillimi i krizës shëndetësore.

Me shpërndarjen e Omicronit, para Krishtlindjes, mesatarja u rrit në mbi 100 mijë në ditët e fundit të dhjetorit. Tani është dyfishuar në 206 mijë e 91 të enjten, niveli më i lartë i të gjitha kohërave.

Derisa numri i përgjithshëm i rasteve të shënuara që nga fillimi i pandemisë tani është afro 11.2 milionë, shkruan Yahoo.

Numri i njerëzve në kujdesin intensiv me COVID-19 vazhdoi rritjen, praktikisht të pandërprerë që nga fillimi i nëntorit dhe u rrit në 3 mijë e 759.

Ministria e Shëndetësisë raportoi gjithashtu 204 vdekje të reja, duke e çuar numrin total të vdekjeve nga COVID-19 në mbi 125 mijë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…