Presidenti francez, Emmanuel Macron, është zotuar të “rrisë” mbështetjen ushtarake dhe humanitare për Ukrainën gjatë një bisede telefonike me homologun e tij ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Macron përsëriti “shqetësimin e tij të fortë” për pushtimin rus të Ukrainës dhe “situatën e padurueshme” në qytetin jugor të Mariupolit në telefonatë.

Perëndimi ka vendosur sanksione të forta ndaj Moskës për shkak të agresionit, që filloi më 24 shkurt dhe sot ka hyrë në ditën e 66-të.

Ndihma ushtarake iu është ofruar gjithashtu Ukrainës nga NATO dhe aleatët e saj.

Ndryshe, Ukraina ka potencuar se deri më tani janë vrarë rreth 23,200 trupa ruse.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Shkruajti koment “më pak shqiptarë” pas aksidentit të autobusit në Bullgari, policia e merr në pyetje

Ministria e Punëve të Brendshme ka thirrë në bisedë informative shkupianin pasi…

Arsimtarët në grevë, sot s’ka mësim

Arsimtarët sot nuk do të pranojnë nxënës në ditën e parë të…

Shpërthim në laboratorin kinez, vdesin dy persona

Një shpërthim që ndodhi të dielën në një universitet të famshëm kinez…

Katari po punon me talibanët për ta rihapur aeroportin e Kabulit

Katari është duke negociuar me talibanët për të rihapur aeroportin e Kabulit…

Kosnett: Duket se Aleksandar Vuçiq zgjodhi Vladimir Putinin në vend të Perëndimit, BE dhe SHBA ta keni parasysh

Ish-ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett u është drejtuar Bashkimit Evropian dhe…