Personal i ushtrise se Nepal, duke mbledhur viktima ne Kathmandu

Nepali është më i godituri deri tani, teksa shqetësimet po shtohen në Pakistan e Bangladesh

Në prill, ashti si miliona njerëz të tjerë, ish-mbreti i Nepalit Gyanendra Shah, 73 vjec, dhe gruaja e tij 70-vjeçare Komal, udhëtuan në Indi për festivalin fetar të Kumbh Mela.

Si të tjerët edhe ata bënë zhytjen tradicionale në lumin Ganges në Hardiwar dhe ndërvepruan me besimtarë e pelegrinë të tjerë pa masa mbrojtëse.

Pas kthimit në aeroportin e Kathmandu, qindra njerëz ishin mbledhur për të mirëpritur çiftin, të cilët pas dy ditësh do të rezultonin pozitivë me Covid-19.

Ndërkohë dhe mijëra emigrantë nga Nepali që punojnë në Indi janë infektuar dhe rastet janë shtuar në mbretërinë e Himalajave ashtu si dhe në fqinjët e tjerë Pakistan e Bangladesh.

Nepali ndaj kufirin me pesë shtete të Indisë dhe një numër i madh qytetarësh punojnë atje.

Skenat në Indi javët e fundit kanë shokuar botën, por tani ato po përsëriten dhe në Kathmandu të Nepalit kur spitalet po arrijnë kapacitetet maksimale, së bashku me krematoriumin e tempullit Pashupatinath, me i madhi në kryeqytet.

Përhapja e shpejtë nga India po shkakton alarm dhe në Bangladesh, ku autoritetet kanë mbyllur kufijtë duke rekomanduar mbajtjen mbyllur deri në përmirësimin e situatën në Indi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Rumania dëshiron të blejë 18 fluturake turke Bayraktar TB2 për 300 milionë dollarë

Rumania dëshiron të blejë mjete ajrore luftarake pa pilot Bayraktar TB2 (UCAV)…

Urimi i Presidentes Osmani: Le të shërbejë kjo festë si moment reflektimi për tolerancë, mirëkuptim e solidaritet

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ua ka uruar qytetarëve festën e Kurban…

Më shumë se 400 të zhdukur në Hostomel, thonë zyrtarët lokalë

Zyrtarët ukrainas thonë se më shumë se 400 njerëz janë raportuar të…

“Papa, ti je heretik”, prifti ortodoks në Athinë i bërtet kreut të kishës katolike

Një prift i moshuar ortodoks në Athinë i bërtiti Papa Françeskut, teksa…

Ambasadorja amerikane: Duam ta ndalim luftën dhe ta bëjmë Rusinë që ta lëshojë Ukrainën

Ambasadorja amerikane në NATO Julianne Smith ka thënë se Shtetet e Bashkuara…