Fotografja e Reuters, Leah Millis, mbuloi trazirat vdekjeprurëse jashtë Capitolit të SHBA-së për katër orë para se të bënte një fotografi që përcaktoi ditën për shumë njerëz: Një granatë flash e qëlluar nga policët shihet duke ndriçuar shkallët e Capitolit ndërsa gazi lotsjellës shpërthen sipër.

Ajo kapi pikërisht momentin kur një granatë e ndezur, e qëlluar nga forcat e rendit për të shpërndarë protestuesit, ndriçoi shkallët e Kapitolit, duke hedhur tymin e gazit lotsjellës dhe duke hedhur një hije të flamurit amerikan mbi kupolën ikonike. Imazhi jehoi në të gjithë Shtetet e Bashkuara dhe jashtë saj në vitin 2021. Mediat dhe Kongresi e kanë përdorur atë për të theksuar peshën e ditës dhe për të ilustruar një simbol të demokracisë nën rrethim.

Kur Millis dëgjoi thirrjet që inkurajonin njerëzit të hynin në një derë, u ngjit në skelë për një pamje më të mirë.

Drita e ditës po shuhej shpejt kur Millis shkrepi fotografinë në orën 17:04, vetëm disa minuta pas perëndimit të diellit në Uashington.

Ajo përdori një Canon EOS-1D X Mark II, një aparat fotografik që e sheh të dobishëm në situata me dritë të ulët.

Granatat flash-bang janë pajisje që shpërthejnë me dritë dhe zë të fortë, të përdorura nga forcat e rendit për të çorientuar turmat. Ato mund të shkaktojnë djegie të rënda kur gjuhen në distancë të afërt dhe mund të shkaktojnë përkohësisht verbëri, humbje të dëgjimit dhe humbje të ekuilibrit.

Ajo që shihet në foto ka ndodhur sa hap e mbyll sytë.

Një seri fotosh tregon se sa shpejt ndodhi ndriqimi. REUTERS/Leah Millis

“Kjo foto – si një rrufe në një stuhi – është një pjesë e sekondës, por ajo kap këtë fuqi të pamasë dhe këtë emocion dhe dhunë të pabesueshme që ndodhi atë ditë”, tha Millis.

Cilësia pothuajse kinematografike e imazhit viral të Millis ka tërhequr politikanët, mediat dhe komentuesit që ta përdorin vazhdimisht foton për të përcjellë një moment mahnitës në historinë amerikane.

Ai u bë postimi më i shikuar në llogarinë e Reuters  në Instagram, duke tërhequr 1.5 milion njerëz në platformë dhe duke mbledhur rreth 97 mijë pëlqime.

“Gjithmonë do të ketë njerëz që nuk duan ta shikojnë atë realitet,” thotë Millis.

“Ata nuk duan të përballen me këtë realitet. Dhe më e mira që mund të bëj është të them: Kjo është fotografia ime, kështu e bëra, ky është momenti”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Ende nuk dihet kur mund të fillojë numërimi i votave të diasporës

Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valmir Elezi ka thënë se janë…

Katër viktima dhe 23 raste të reja me Covid-19, shërohen 111 pacientë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë realizuar 386 teste,…

Demiri: Koncepti i LSDM-së “Një shoqëri për të gjithë” dështoi në Idrizovë

Nënkryetari i Lëvizjes Besa, Abdush Demiri në rrjetin social Facebook ka reagual…

Në pritje të dronëve amerikanë, Ukraina shpik dronin e vet që bart eksploziv

Ushtria ukrainase nuk priti furnizimet me dronë MQ-1C Grey Eagle nga SHBA-ja…

“Gostivari 1997” për BDI-në është dita e “qotekut”!

Sheqerim Ahmeti i njohur si “El Cheka” vazhdon me publikim e  bisedave…