Ukraina dhe Rusia po zhvendosin forcat e tyre ushtarake në rajonin lindor të Ukrainës të Donbasit, ndërsa Moska po ndryshon fokusin e ofensivës së saj.

Imazhet satelitore tregojnë se forcat ruse po grumbullojnë trupat dhe pajisje ushtarake në tre vende përgjatë kufirit të saj me Ukrainën, kryesisht në  rajonet Belgorod, Voronezh dhe rreth qytetit Matveev.

Forcat ukrainase kanë thënë se Rusia po planifikon të nisë një sulm në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, e cila është bërë pika qëndrore e përpjekjeve ruse për të kapur qytetin port Mariupol.

Ndërkaq Presidentët e Polonisë, Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë do të udhëtojnë në Kiev për të takuar Presidentin e Ukrainës Zelensky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Hoxha: Prokuroria po hesht ndaj mosraportimit të pasurisë nga zyrtarët publikë

Drejtësia Sot, si platformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike ka…

Britania e Madhe vendos sanksione ndaj importit të havjarit dhe diamanteve nga Rusia

Industria ruse e mallrave luksoze është e fundit që është vënë në…

Vazhdojnë protestat kundër pushtetit në Iran

Protestuesit e kanë vazhduar edhe të dielën protestën kundër qeverisë iraniane duke…

Kryetari i Moskës: Rreth 200 mijë vende pune ruse në rrezik pas largimit të kompanive të huaja

Kryebashkiaku i Moskës , Sergey Sobyanin ka thënë se rreth 200 mijë…

Privatizimi i postave, shkak që Zekiri dyshohet nga Prokuroria Publike?

Prokuroria sot njoftoi se ka hapur hetim kundër sekretarit gjeneral të Qeverisë,…