Forcat ruse në Krime po gërmojnë llogore të reja përgjatë rrugëve që dërgojnë në rajonin e aneksuar.

Një hartë tregon se si janë rritur fortifikimet në gadishull dhe përgjatë krahut lindor, raporton skynews.

Krimea ishte dikur xhevahiri i Perandorisë Ruse dhe mbetet një territor i rëndësishëm strategjik në Detin e Zi.

Ajo iu dha shtetit ukrainas në vitin 1954 nga kryeministri i atëhershëm rus, Nikita Hrushovi.

Por në vitin 2014, Vladimir Putin aneksoi rajonin në një veprim të dënuar gjerësisht nga bota.

Kur Rusia vitin e kaluar nisi pushtimin e plotë të Ukrainës, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ishte i kujdesshëm kur bëhej fjalë për të shprehur publikisht ambiciet për territorin bregdetar.

Por ndërsa lufta ka vazhduar dhe trupat ukrainase kanë siguruar më shumë fitore në fushëbetejë, ai ka qenë më i qartë: Krimea është Ukrainë dhe forcat e tij të armatosura do ta rimarrin atë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Organizohet ceremonia e dytë e dërgimit të ushtarëve të Kosovës me Gardën Kombëtare të Iowa-s në mision paqeruajtës

Në Qytetin Johnston në SHBA u organizua ceremonia e radhës me rastin…

Rekord i zi i vdekjeve nga COVID-19 në Rusi

Rusia sot raportoi 799 vdekje të lidhura me Covid-19, një rekord që…

Vrasja e trefishtë në Gllogjan, paraburgosen tre të pandehurit

Gjykata Themelore në Pejë ka caktuar masën e paraburgimit ndaj të pandehurve…

Boris Johnson paralajmëron se fitorja ruse në Ukrainë do të ishte “absolutisht katastrofike”

Lejimi i presidentit rus Vladimir Putin që të ketë sukses në pushtimin…