Operatori i rrjetit energjetik të Ukrainës ka thënë se forcat e Vladimir Putin kanë dëmtuar edhe një herë linjën e energjisë elektrike në centralin bërthamor të Çernobilit.

Paralajmërimi vjen tre ditë pasi Ukraina i tha mbikëqyrësit bërthamor të Kombeve të Bashkuara se i gjithë kontakti me termocentralin ka humbur.

Centrali, skena e aksidentit më të keq bërthamor në botë në 1986, u mor nga forcat ruse javën e kaluar si pjesë e pushtimit të tyre në Ukrainë.

Të dyja linjat e energjisë të vendit u dëmtuan kur rusët morën kontrollin, duke e shkëputur atë në mënyrë efektive nga rrjeti.

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike tha se siguria thelbësore në vend nuk duhet të ndikohet sepse vëllimi i ujit ftohës në objektin e karburantit të shpenzuar ishte i mjaftueshëm për të mbajtur largimin e nxehtësisë pa pasur nevojë për energji elektrike.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

OBSH jep alarmin: Mutacioni indian, më i rrezikshmi për momentin, është gjetur në 44 vende të botës

Organizata Botërore e Shëndetësisë  (OBSH) njoftoi sot se mutacioni i koronavirusit, i…

Testohet për herë të parë vaksina kundër Covid-19

Ndërkohë që numri i të infektuarve me COVID 19 në botë po…

Wigemark: EULEX’i pati rol në gjetjen e mbetjeve mortore në jug të Serbisë

Diplomati Lars-Gunnar Wigemark përmes një retweet’i në llogarinë e tij ka treguar se…

Enver Hoxhaj s’e pranon pozitën e nënkryetarit në PDK

Enver Hoxhajt i është dhënë besimi të enjten që të jetë njëri…

Avokati i Alimit dhe Gurit kërkon përjashtimin e Janevës dhe Fetait nga lënda “Titanik 3”

Avokati i Ejup Alimit dhe Ismet Gurit në rastin Titanik 3 kërkon…