Forcat e armatosura gjermane duhet të bëhen “më të pajisurat” e Evropës, me vendin të gatshëm të marrë përsipër një “përgjegjësi udhëheqëse” në garantimin e sigurisë së Evropës, tha të premten kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz.

“Si vendi më i populluar me fuqinë më të madhe ekonomike dhe si një vend në mes të kontinentit, ushtria jonë duhet të bëhet gur themeli i mbrojtjes konvencionale në Evropë, forca më e pajisur në Evropë”, tha ai.

“Ne po e bëjmë të qartë bindshëm: Gjermania është e gatshme të marrë përgjegjësinë udhëheqëse për sigurinë e kontinentit tonë”, vazhdoi i pari i qeverisë gjermane.

Scholz tha se presidenti rus, Vladimir Putin aktualisht përbën “kërcënimin më të madh” për aleancën e NATO-s, raporton cnn.

Kancelari gjerman tha se forcat e armatosura gjermane kishin marrë për një kohë të gjatë role të tjera si “shpimi i puseve, sigurimi i ndihmës humanitare, frenimi i përmbytjeve, gjithashtu ndihma me vaksinimet gjatë pandemisë”.

“Por ky nuk është misioni juaj thelbësor,” tha ai, duke shtuar “detyra thelbësore e Bundeswehrit [forcave të armatosura gjermane] është mbrojtja e lirisë në Evropë”.

Scholz tha gjithashtu se Evropa duhet të marrë më shumë përgjegjësi brenda NATO-s, në mes të luftës së vazhdueshme të Rusisë në Ukrainë.

“Ne, evropianët, megjithatë duhet të marrim shumë më shumë përgjegjësi brenda NATO-s”, tha Scholz.

Ne do të duhet të mësohemi me faktin se Rusia e Putinit do ta përkufizojë veten si një kundërshtar i SHBA-së, i NATO-s dhe BE-së në të ardhmen e parashikueshme, shtoi ai. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Jam tifoz i Brojës dhe Muriqit”/ Bëri shqiponjën para serbëve, djaloshi nga Katari rrëfen lidhjen me shqiptarët: Me keni bërë të ndihem si në shtëpi

Pamjet e djaloshit që bënte shqiponjën me dy krerë përpara lojtarëve serb…

Aliu për deputetin Zejd Rexhepi: Sillet si një kalamaj

Analisti politik, Qenan Aliu ka komentuar qëndrimet skandaloze të deputetit Skender Rexhepi…

S‘ka zgjidhje në Ballkanin Perëndimor pa SHBA-në

SHBA në vitet 1990 ndihmoi që t’u jepet fund luftërave në Bosnjë…

Tërmet në Shqipëri

Mbrëmë ka ndodhur një tërmet në Shqipëri. Sipas faqes emsc-csem.org, lëkundjet janë…

Të shtëna e britma, momenti i përplasjes së shqiptarit me armë në Athinë

Tre persona mbetën të vrarë dhe të tjerë u plagosën, gjatë një…