Euroambasadori Samuel Zhbogar, sot ju ka bërë apel partive politike që të vazhdojnë përpjekjet për të arritur konsensus për Ligjin për Prokurorinë Publike.

Në deklaratën të cilën e bëri në Vevçan, Zhbogar porositi që fokusi të vendosjet për gjetjen e zgjidhjes dhe kthimin e besimit tek qytetarët.

“Për momentin nuk ka zgjidhje. Nuk është arritur pajtueshmëri. Por, ne edhe më tej do të punojmë që të shohim se çfarë do të ndodhë me lëndët lidhur me ish-funksionarët e OBRM-PDUKM-së. Zgjidhja akoma nuk është arritur, por duhet ta gjejmë. Apeloj tek dy partitë politike që të vazhdojnë me përpjekjet për të arritur konsensus për këtë çështje”, tha Zhbogar.

Ai tha se Prokuroria Publike mund t’i marrë lëndët e PSP-së dhe se ka logjikë që të lidhen PSP-ja me PP-në.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…