Ka kaluar një vit që kur drejtori i Agjencisë për kundërzbulim, Erold Musliu dorëzoi në prokurori fakte të reja në lidhje me rastin “Lagjja e Trimave”. Ai nuk zbuloi shumë detaje, por u shfaqën pritje se ndoshta me faktet e reja do të arrihet deri te zbulimi i organizatorëve, logjistikës dhe motivit të sulmit të armatosur prej para gjashtë viteve, në të cilin humbën jetën 8 policë, ndërsa 37 të tjerë u plagosën. Për dallim nga grupi i armatosur të cilën gjenden në burg, skenaristët e ngjarjes së përgjakshme janë ende në liri, shkruan FOKUS.

“Për motivet e grupit është e qartë se ka mbisunduar motivi politik për angazhimin e anëtarëve të grupit, edhe pse përmendet edhe momenti financiar”, u shpreh para një viti Erold Musliu, përcjell in7.

Sipas Musliut, mozaiku mund të plotësohet nga njohuritë që gjenden tek disa prej të burgosurve, duke potencuar se me vdekjen e drejtuesve të grupit, Beg Rizaj dhe Mirsad Ndrecaj, nuk janë zhdukur të gjitha faktet.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Vetëm një gabim “na ndan nga apokalipsi”, paralajmëron Guterres

Njerëzimi “po luan me një armë të mbushur”, ka paralajmëruar Sekretari i…

Arrestohet grabitësi i shumëkërkuar nga Shkupi

Ministria e Punëve të Brendshme njofton se në orët e para të…

Raporti i Këshillit të Prokurorëve për Janevën mbërrin në Kuvend

Sot herët në mëngjes ka mbërritur në Kuvend raporti i Këshilli të…

Qosja: Çështja kombëtare shqiptare pjesërisht e përmirësuar, politika të luftojë korrupsionin e nepotizmin

Me çlirimin e Kosovës nga pushtimi serbe dhe shpalljen e pavarësisë së…

Nipi e zbulon flamurin personal të Isa Boletinit: E ka ngritur me 30 qershor 1912

Në fshatin Boletin në veri të Kosovës, gjendet kulla e Isa Boletinit.…