Flota detare ruse e Detit të Zi, së bashku me Shërbimin Kufitar FSB, lëshuan një goditje paralajmëruese drejt shkatërruesit britanik, e cila thuhet se ka shkelur kufirin shtetëror rus.

Më herët, shkatërruesi britanik mori një paralajmërim se armët do të përdoren nëse shkel kufijtë e Federatës Ruse, megjithatë, anija luftarake nuk iu përgjigj këtij paralajmërimi, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Rusisë.

“Shkatërruesi URO ‘Defender’ i Marinës Britanike kaloi kufirin shtetëror të Federatës Ruse më 23 qershor në 11:52, duke lëvizur përgjatë pjesës veriperëndimore të Detit të Zi, dhe hyri në detin territorial në zonën e Kepit Fiolent”, thuhet në deklaratë.

https://youtube.com/watch?v=ayKdR7gJmog%3Ffeature%3Doembed

Pas kësaj, sipas Ministrisë, anija kufitare e flotës ruse hapi dy të shtëna paralajmëruese në 12.06 dhe 12.08, pas së cilës, në 12.19, avioni Su-24M kreu një bombardim paralajmërues në të drejtën e lëvizjes së shkatërruesit britanik, raporton nbcnews.

Pas kësaj, shkatërruesi britanik, në orën 12.23, la kufijtë e ujërave territoriale të Federatës Ruse, përfundon departamenti ushtarak rus.

Ndërkohë, atasheu ushtarak i Ambasadës Britanike në Moskë u thirr në Ministrinë e Mbrojtjes të Federatës Ruse për shkak të incidentit me shkatërruesin Britanik në Detin e Zi. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…