Në një hotel në Brodt të Kroacisë ku raportohen se gjenden katërmbëdhjetë të mbijetuar të cilin kanë shpëtuar pa dëmtime,  gjenden Fidan Hajdari dhe Gjevahire Gashi  të cilët përshkruajnë gjendjen e tmerrit që përjetuan këtë të diel, shkruan SBplus, transmeton Klan Kosova.

Hajdari përshkruan aksidentin: “Ne që ishim në pjesën e përparme të autobusit ishim mirë, por për ata që ishin mbrapa ishte një masakër e vërtetë. Pothuajse të gjithë pasagjerët flinin në autobus pasi ishte ora gjashtë e mëngjesit. Ende nuk e kam të qartë se si ndodhi një tragjedi kaq e madhe. Gjëja e parë që mbaj mend pas përmbysjes kur u zgjova ishte mendimi se sapo ishim rrotulluar dhe se nuk ishte një aksident i rëndë. Në atë kohë, nuk kisha ide se do të ishte kaq tragjike, por ishte.”

Në mesin e tyre e katërmbëdhjetë të mbijetuarve që kanë shpëtuar pa lëndime gjenden dhe te moshuar.

“Ajo që kemi kaluar është tmerr. Imazhet do të qëndrojnë në kokën time përgjithmonë. Thjesht nuk dua që ky aksident të mbulohet me gënjeshtra, shpresoj që të gjithë do të përpiqen të zbulojnë shkakun e tij të vërtetë”, tha Gjevahire Gashi.

E në ndihmë dolën dy shtetases. Enes Mehmeti nga Zagrebi ishte njëri prej tyre i cili tha “Kam ardhur për të ndihmuar njerëzit nga vendi im. Sapo dëgjova se çfarë kishte ndodhur, arrita menjëherë. Kam biseduar me njerëzit që ishin në autobus. Të gjithë përshkruajnë ato skena të tmerrshme”./Klan Kosova

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Nuk merren masa ndaj profesoreshës Besiana Mehmedi

Komisioni disiplinor i Fakulteti të Arteve në UT nuk ka marrë asnjë…

Putini “nuk do të jetojë për të parë vitin 2024”, thotë zyrtari i vetëm që votoi kundër aneksimit të Krimesë – parashikon se nga kush do të vritet presidenti rus

Ilya Ponomarev, figura e opozitës ruse në mërgim, i cili ishte i…

Analisti malazez Filipoviq: Rusia nëpërmjet Serbisë po e përdor Kishën Ortodokse për të thelluar tensionet në Mal të Zi

Analisti politik malazez Ljubomir Filipoviq thotë se Rusia po e përdor Kishën…

Rusi / Infektohet me koronavirus krahu i djathtë i Putin

Dimitry Peskov, zëdhënësi i presidentit rus, Vladimir Putin, pohoi se ka dalë…

Ekzekutimi në Elbasan/ Kim thirrje Metës, Ramës e Bashës: Tregoni vetëpërmbajtje!

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë iu kërkon autoriteteve që të hetojnë sa…