“Flaka e Janarit 2023”, manifestim ky shumëkulturor që tash e 32 vite tradicionalisht mbahet në Gjilan, këtë të martë ka vazhduar me Akademinë e Flakës, e cila u dedikohet heronjve të rënë në janarin e acartë, por edhe në janarin e lirisë.

Alban Hyseni, kryetar i Gjilanit, në hapje të Akademisë së “Flakës së Janarit 2023”, ka theksuar se janari është muaji kur Gjilani i drejtohet kombit, është kryeqendër kulturore e shqiptarëve.

“Muaji i janarit është muaj i acartë e i ngrohtë, pasi ky muaj në Gjilan mbledh mijëra artdashës nga të gjitha trevat shqiptare”, tha kryetari Hyseni.

Ai theksoi se Gjilani, si qytet i kulturës e i artit, po e vazhdon traditën që me vlera artistike të nderojë dëshmorët e kombit, “vlera më e madhe që e kemi si shoqëri”.

“Këtë vit sërish po shënojmë përvjetorët e rënies së Kadri Zekës, Jusuf e Bardhosh Gërvallës, përvjetorët e rënies së Rexhep Malës e Nuhi Berishës”, ka thënë kryetari i Gjilanit, i cili ka kërkuar që vlerat e tyre të larta të barten tek brezat e ardhshëm, ngase “koha e rrezikshme për të kontribuar për vendin tashmë ka kaluar, andaj çdo gjeneratë e re që vjen duhet të ndjekë shembullin e dëshmorëve në përkushtimin e tyre për kulturë, dituri e edukatë, ndërsa sakrifica e tyre për vendin duhet të jetë shembull i angazhimit tonë dhe e punës sonë për të ecur drejt të ardhmes”.

“Në kohë lirie kërkohet vetëm punë e përkushtim, ndërsa në kohë lufte kërkesa mund të jetë shumë më e shtrenjtë e kjo mund të jetë edhe jeta e njeriut”, ka thënë Hyseni, teksa shtoi se dokumentari kushtuar dëshmorit Xhevat Qerimi është forma më e mirë për të dëshmuar se si ruhet kujtimi për dëshmorët deri në përjetësi dhe që sigurojnë se e kaluara mbetet në kujtesën tonë, ndërsa është garanci që pushtimet e okupatorët as nuk përsëriten e as nuk kthehen.

“Ne nuk mund të jemi dëshmorë të luftës, ngase këtë obligim e kanë kryer para nesh të tjerët, por ne mund të bëhemi heronj të paqes, të zhvillimit e të mirëqenies”, ka thënë kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni.

Hydajet Hyseni, njëri nga nismëtarët e “Flakës së Janarit”, në këtë akademi ka thënë se nismëtarët e saj janë pikërisht ata që po përkujtohen dhe se “Flaka…” ka kuptim të plotë duke kujtuar ngjarjet historike në vazhdimësi, që nga acari i ftohtë i janarit pas Luftës së Dytë Botërore, demonstratat e vitit 1968 e 1981, të cilat tha se tundën dhe nisën rrënimin e ish-Jugosllavisë e deri te lufta çlirimtare e fitimtare.

“Vëllezërit Gërvalla, Kadri Zeka, Rexhep Mala e Nuhi Berisha, po i bashkonin këto dy gjenerata, po internacionalizonin çështjen e pazgjidhur shqiptare, andaj porosia e bashkimit të tyre duhet të na shërbejë edhe sot dhe se përvjetorët e tyre duhet të na gjejnë edhe më të bashkuar”, ka thënë Hydajet Hyseni, veprimtar i çështjes kombëtare.

Në këtë akademi, Kori i Universitetit “Kadri Zeka” ka interpretuar këngë korale, të kompozuara nga dr. Drita Kryeziu, njëherësh edhe dirigjente, kurse më pas është dhënë një kronologji e “Flakës së Janarit” që nga themelimi i saj edhe atë nga këndvështrimi i revistës letrare “Agmia”, nga ku janë përzgjedh pjesë nga secili i vit i “Flakës..” e që janë interpretuar nga moderatorja Alisë Bekteshi.

Është dhënë edhe një dokumentar kushtuar heroit Xhevat Qerimi, ku është përmbledhur tërë veprimtaria e heroit, kontributi i të cilit në arritjen e lirisë është i pamohueshëm. /Klankosova.tv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Familja Ajvazi përgënjeshtron njoftimet për sulmin ndaj kryetarit të komunës së Haraçinës

Familja Ajvazi nga Haraçina ka përgënjeshtruar, sic thonë nga kjo familje, lajmet…

Borisov tërhiqet nga kandidimi për kryeministër

Propozon koalicionin qeveritar anti-Putin Kryetari i partisë fituese të zgjedhjeve parlamentare bullgare…

Ekstremisti rus Igor Girkin kritikon dështimet ushtarake të vendit të tij në Ukrainë: Tashmë e kemi humbur këtë luftë

“Lufta në Ukrainë do të vazhdojë deri në humbjen e plotë të…

Fushat afër qytetit Bakhmut të mbushura me kufoma të trupave ruse

Luftimet janë duke vazhduar në qytetin Bakhmut të Ukrainës ku forcat ruse…

Rishi Sunak marrëveshje me Francën për emigrantët e paligjshëm

Draft-marrëveshja përfshin objektivat dhe shpërblimet e stafit për trajtimin e numrit të…