Finlanda njoftoi se me ankorimin simbolik të anijeve gjermane dhe portugeze në portin e Helsinkit, ka kryer stërvitjen e parë në NATO si anëtare e aleancës.

Në njoftimin e bërë nga marina finlandeze, theksohet se fregata FGS Mecklenburg-Vorpommern e Gjermanisë dhe ajo NRP Bartolomeu Dias e Portugalisë do të qëndrojnë të ankoruar në Helsinki deri më 16 prill, shkruan Anadolu.

Para se të ankorohen në Helsinki, anijet morën pjesë në stërvitjen e organizuar nga Flota Bregdetare Finlandeze me tre anije finlandeze në Gjirin e Finlandës.

Kështu, Finlanda përfundoi stërvitjen e parë të NATO-s si anëtare e aleancës.

Finlanda u bë anëtarja e 31-të e NATO-s më 4 prill.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ukraina korri një fitore në GJND, Rusia detyrohet të ndal pushtimin

Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë ka urdhëruar shtetin rus që të ndalojë agresion…

SHBA, shkon në mbi 556 mijë numri i viktimave nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA…

Vdes bilbili i Kosovës Nexhmije Pagarusha

Ka ndërruar jetë bilbili i muzikës Nexhmije Pagarusha. Nexhmije Pagarusha ikona e…

Cilët janë hakerët që thonë se ndezën zjarr në një fabrikë në Iran?

Është shumë e rrallë për hakerët të cilët veprojnë në botën digjitale,…

Mickoski konfirmon përçarjen me Arsovskën: Në jetë, rrugët mund të shkojnë në anë të ndryshme

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski në konferencën e sotme për shtyp konfirmoi…