Udhëheqësit e Estonisë dhe Finlandës duan që vendet e tjera të Bashkimit Evropian të ndalojnë lëshimin e vizave turistike për qytetarët rusë, duke thënë se ata nuk duhet të jenë në gjendje të udhëtojnë në Evropë me pushime, ndërsa Kremlini kryen një luftë shkatërruese në Ukrainë.

Kryeministrja e Estonisë, Kaja Kallas, shkroi të martën se të vizitosh Evropën është një privilegj, jo një e drejtë njerëzore dhe se është koha për t’i dhënë fund turizmit nga Rusia tani.

Si përgjigje, ish-presidenti rus, Dmitry Medvedev, e krahasoi Kallas me një “nazist”, shkruan Euronews.

Një ditë më parë, homologia e saj finlandeze, Sanna Marin, tha në një intervistë televizive se nuk është e drejtë që ndërsa Rusia po zhvillon një luftë agresive dhe brutale në Evropë, rusët mund të jetojnë një jetë normale, të udhëtojnë në Evropë dhe të jenë turistë.

Estonia dhe Finlanda kufizohen me Rusinë dhe janë anëtarë të Bashkimit Evropian, i cili ndaloi udhëtimin ajror nga Rusia pasi pushtoi Ukrainën.

Lidhja e fundit hekurudhore e pasagjerëve midis Rusisë dhe BE-së përfundoi në mars, kur shërbimi me shpejtësi të lartë midis Shën Petersburgut dhe kryeqytetit finlandez Helsinki pushoi së funksionuari.

Megjithatë, rusët ende mund të udhëtojnë me rrugë tokësore si në Finlandë ashtu edhe në Estoni dhe me sa duket po marrin fluturime për në destinacione të tjera evropiane.

Vizat e lëshuara nga Finlanda janë të vlefshme në pjesën më të madhe të zonës së udhëtimit të Evropës, e njohur si zona Shengen, e cila përbëhet nga 26 vende: 22 vende të BE-së plus Islanda, Lihtenshtajni, Norvegjia dhe Zvicra.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Dy shtetas të Serbisë infektohen me Coronavirus

MPJ e Serbisë ka konfirmuar se dy shtetas serbë janë infektuar me…

Presidentja Osmani mirënjohëse ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe për donacionin e Spitalit për Fëmijë

Presidentja e vendit Vjosa Osmani, është shprehur mirënjohëse ndaj Emirateve të Bashkuara…

Gjykimi ndaj Salih Mustafës fillon të mërkurën

Gjykimi ndaj ish-eprorit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Salih Mustafës, do të…

Dhjetra policë të plagosur/ Autoritetet gjermane bastisin strehën e famshme të të rinjve ‘libertarianë’ në Berlin

Policia e Berlinit shihej sot që mësynte në strehën e mbyllur me…

352 civilë ukrainas të vrarë nga sulmet ruse, prej tyre 14 fëmijë

Ministria e Shëndetësisë e Ukrainës ka bërë të ditur se 352 civilë,…