Sipas mediave shtetërore ruse, ka filluar votimi në disa nga rajonet e territoreve të pushtuara nga Rusia të Ukrainës.

“Votimet filluan në orën 08:00 në Donetsk dhe Luhanks, si dhe në rajonin Kherson dhe në territoret e çliruara të rajonit Zaporozhye”. “Referendumet” janë cilësuar si të paligjshme dhe “mashtrim” nga Ukraina dhe perëndimi”, shkruan agjencia e lajmeve Tass.

Zyrtarët perëndimorë dhe ekspertët kanë thënë se planet e Putinit që të përdorë këto referendume të paligjshme për të fituar kontrollin mbi tokën e pushtuar ukrainase, dhe kërcënimet se do të përdorë armë bërthamore për të mbrojtur veten, janë tentime për të frikësuar Kievin dhe përkrahësit e Perëndimit nga zgjerimi i kundërofensivës.

Putin ka thënë më parë se do të përdorë të gjitha sistemet e mundshme të armëve për t’iu përgjigjur kërcënimeve ndaj integritetit territorial të Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

32 viktima dhe 1 092 raste të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit janë shënuar 32 viktima dhe 1092 raste…

Gjermani: Miliona mashtrime dhe vjedhje nga ndihmat e shtetit për Coronën

Faqe të rreme interneti, kompani fantazëm dhe truke të tjera. Në Gjermani…

Pergjimet dëshmojnë se BDI ka ushtruar pushtetin

El Chekas: Derguar nga Sami Ukshini Val Zeka dhe Shek Hallaqi Ali…

A është ky treguesi i parë që Moska mund të jetë “duke zvogëluar synimet e luftës së saj në Ukrainë”?

Rajoni i Donbasit në Ukrainën lindore është fokusi kryesor tani, thotë Moska.…

Ky është momenti kur dorasi që plagosi dy persona në Fushë Kosovë, i vetëdorëzohet policisë (VIDEO)

Dy persona sonte mbetën të plagosur nga arma e zjarrit në Fushë…