Radio Televizioni i Kosovës ka përfunduar realizimin e projektit televiziv nga zhanri i dokumentarëve, i cili sjell para audiencës shembujt e ndërhyrjes së Federatës Ruse në Ballkanin Perëndimor.

Dokumentari me emër “VIRUSSIA” përbëhet nga katër pjesë: siguria, propaganda, diplomacia dhe roli i Kishës Ortodokse.

Projekti është realizuar me partneritet të medieve të tjera ballkanike si dhe instituteve të veçanta që merren me studimin e ndikimit rus.

Ky dokumentar, si rrallë herë, ka arritur që t’i përfshijë brenda shqiptarë, serbë, boshnjakë, malazezë e maqedonas. Politikanë, studiues, ish-pjesëtarë të inteligjencës e gazetarë flasin për pothuajse njëzëri për pasojat që ka shkaktuar ndër vite Rusia në rajon dhe më gjerë.

“VIRUSSIA” sjell fakte interesante edhe për kushtëzimin e mosnjohjes së Kosovës që Rusia ia ka bërë Serbisë. Shikuesit, për herë të parë do të kenë mundësinë që të njihen me këto kushtëzime dhe presionin direkt të Kremlinit zyrtar jo vetëm ndaj Serbisë, por edhe vendeve fqinje të Kosovës.

Dokumente të tjera, që botohen për herë të parë dhe që ndërlidhen me ndikimin e zyrtarëve rusë lidhur me barrikadat e serbëve të veriut në vitin 2011 dhe 2012.

Njohës nga NATO, Bashkimi Evropian dhe Qendra për Ekselencë në Helsinki si dhe një gazetar hulumtues holandez, i cili ka marrë pjesë në dekonspirimin e rusëve në mashtrime me zgjedhjet në shumë shtete, janë pjesë e dokumentarit.

Episodi i parë flet në veçanti për rastet e ndërhyrjes ruse në sigurinë nacionale të shteteve ballkanike përmes spiunazhit, por edhe gjatë luftërave në ish-Jugosllavi.

Në këtë pjesë, përveç tjerash flitet për bashkëpunëtorët serbë të shërbimeve sekrete ruse në rastin e njohur “Panda” në Pejë, në vitin 1998. Me këtë rast, ishin vrarë 6 të rinj serbë, kurse rasti i ishte mveshur UÇK-së.

Ditën e hënën, më 07 qershor, shfaqet emisioni i parë në Radio Televizionin e Kosovës si dhe ne kanalin T7. /RTK/

https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=364&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fvirussiadocumentary%2Fvideos%2F479223696497143%2F&show_text=false&width=560&t=

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…