Tani për tani askush nuk mund të prognozoj se si do të lëviz numri i të infektuarve në bazë ditore dhe sa do të ketë për shembull për një javë, tha ministri i shëndetësisë Venko Filipçe.

“Është shumë vështirë të thuhet, kemi supozime në lidhje me pikën kulminante, për atë se ku jemi në lakoren por tani kemi masa të reja. Sinqerisht shpresoj se do të ulim dukshëm numrin e pacientëve. Përndryshe, vlerësoj se pika kulminante me masat e tanishme dhe me të dhënat epidemiologjike do të mund të jetë një muaj nga sot”, tha Filipçe, përcjell SHENJA, duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve nëse për një javë numri i të sëmurëve mund të arrij nga 200 persona në bazë ditore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…