Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe i bëri thirrje ipeshkvit të Dioqezës së Vardarit, Agatangel, ta tërheqë thirrjen drejtuar besimtarëve t’i vizitojnë tempujt sepse varrezat për Ditën e shpirtrave do të jenë të mbyllura.

“I bëj thirrje ipeshkvit ta tërheqë thirrjen që të vizitohen tempujt. Kjo është një periudhë shumë e ndjeshme në këtë moment të kurbës epidemiologjike dhe kjo thirrje është në kundërshtim me atë që bëjmë tani që të mbrohet shëndeti publik. Dhe, gjithsesi, është në kundërshtim edhe të disa dekreteve të cilat Qeveria i ka miratuar, ndërsa kjo para së gjithash është dekreti për ndalesë për tubime masive. Kjo është diçka që nëse ndodh, seriozisht do ta rrezikojë shëndetin e të gjithëve të cilët do të jenë të pranishëm atje, si dhe shëndetin publik”, tha Filipçe duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve në konferencën për shtyp me rastin e donacionit të BE-së.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…