FBI gjeti dokumente që u etiketuan si “tepër sekrete” nga shtëpia e ish-presidentit amerikan, Donald Trump, në Mar-a-Lago në Florida, sipas dokumenteve gjyqësore të publikuara të premten.

Departamenti Amerikan i Drejtësisë konfirmoi sekuestrimin të premten, ndërsa zbuloi gjithashtu se ka arsye të mundshme për të besuar se Trump ka shkelur Aktin e Spiunazhit, një ligj federal që ndalon posedimin ose transmetimin e informacionit të mbrojtjes kombëtare, shkruan Euronews.

Një faturë pronësie – një dokument i përgatitur nga agjentë federalë për të specifikuar se çfarë u mor gjatë një kontrolli – e pavulosur nga gjykata tregon se agjentët e FBI-së morën 11 grupe të dhënash të klasifikuara nga shtëpia e Trump që e kontrolluan të hënën.

Të dhënat e sekuestruara përfshijnë disa që u shënuan si të klasifikuara dhe “tepër sekrete” – niveli më i lartë i klasifikimit, i rezervuar për informacionin më të afërt të sigurisë kombëtare të vendit.

Agjentët e FBI-së morën më shumë se 30 sende, duke përfshirë më shumë se 20 kuti, lidhëse fotografish, një shënim të shkruar me dorë dhe dhënien e faljes ekzekutive për aleatin e Trump dhe këshilltarin prej shumë kohësh, Roger Stone.

Në listën e gjërave të sekuestruara përfshihej edhe informacioni për “Presidentin e Francës”.

Në një deklaratë të premten, Trump pretendoi se dokumentet e sekuestruara nga agjentët në pronën e tij në Florida ishin “të gjitha të deklasifikuara” dhe argumentoi se ai do t’i kishte dorëzuar dokumentet Departamentit të Drejtësisë nëse i kërkohej.

Ndërsa presidentët në detyrë kanë fuqinë për të deklasifikuar informacionin, ky autoritet skadon sapo ata të lënë detyrën dhe nuk ishte e qartë nëse dokumentet në fjalë ishin deklasifikuar ndonjëherë.

Trump gjithashtu mbajti posedimin e dokumenteve pavarësisht kërkesave të shumta nga agjencitë, përfshirë Arkivin Kombëtar, për të dorëzuar të dhënat presidenciale në përputhje me ligjin federal.

Urdhri i kërkimit në Mar-a-Lago, i dorëzuar të hënën, ishte pjesë e një hetimi të vazhdueshëm të Departamentit të Drejtësisë për zbulimin e të dhënave të klasifikuara të Shtëpisë së Bardhë të gjetura nga shtëpia e Trump në Palm Beach, Florida, në fillim të këtij viti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

DASH me kritika për korrupsionin

Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit për liritë dhe të drejtat e…

Apasiev:Unë isha i 58 listë të nënshkrimeve Rexhepi gënjen

Rrëmbimi i kopukut Kastriotit GËNJEN qorrazi se nuk e dinte se në…

LAJMI I FUNDIT| VIDEO: Ali Ahmeti: Nuk janë terrorist sulmuesit e 27 prillit!

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, në një emision televeziv,…

Alpet zvicerane po mbulohen me “çarçafë të bardhë” për të ndaluar shkrirjen e borës

Vendpushimet e skive në Alpet zvicerane që mbështeten në akullnajat po mbulohen…

Filipçe: Pacientët e lënduar të premten do të transportohen në Shkup

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe, sot në mëngjes ka biseduar me Ivan…