Të paktën 79 persona kanë vdekur dhe më shumë se 100 janë shpëtuar pasi anija e tyre e peshkimit u u fundos në brigjet e Greqisë jugore.

Por të mbijetuarit dhe zyrtarët grekë thonë se qindra emigrantë të tjerë ishin në bord.

Qeveria thotë se kjo është një nga tragjeditë më të mëdha të emigrantëve në Greqi dhe ka shpallur tre ditë zie, raporton BBC.

Varka u fundos rreth 80 kilometra në jug-perëndim të Pylos pasi roja bregdetare tha se kishte refuzuar ndihmën.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ende mister shkaqet e zjarrit në kampin e refugjatëve, përjashtohet zjarrvënia

Autoritetet greke kanë përjashtuar çdo mundësi se zjarri në kampin e refugjatëve…

Stoltenberg, Zelenskyt: Jemi dakorduar për pakon trepjesëshe që e afron Ukrainën me NATO-n

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg…

Nesër pritet dorëheqja e Zaevit

Bordi Qendror dhe Ekzekutiv i LSDM-së nesër do të diskutojnë për dorëheqjen…

Qeveria e nis mbledhjen me një minutë heshtje në nderë të viktimave pas tërmetit në Turqi e Siri

Mbledhja e Qeverisë së Kosovës ka nisur me 1 minutë heshtje në…

SHBA-ja dhe Kina, konkurrencë mbi vaksinat dhe rimëkëmbjen post-pandemisë në Evropë

Shtetet e Bashkuara kanë në plan të “riparojnë” e “gjallërojnë” bashkëpunimin me…