Piloti misterioz ukrainas i njohur ndryshe si “Fantazma e Kievit” raportohet se është vrarë në betejë; ai thuhet se ka rrëzuar disa avionë rusë.

Vdekja e pilotit enigmatik u raportua nga “The Times of London”, me këtë rast u zbulua për herë të parë edhe identiteti i tij, bëhet fjalë për Major Stepan Tarabalka, 29-vjeçar, baba i një fëmije.

Tarabalka vlerësohet se ka rrëzuar deri në 40 avionë rusë, derisa edhe vetë u godit më 13 mars, derisa po luftonte me një numër “dërrmues” të forcave armike, tha gazeta në Mbretërinë e Bashkuar.

Siç bëhet e ditur, atij iu dha pas vdekjes medalja kryesore e Ukrainës për trimërinë në luftime, Urdhri i Yllit të Artë, me titullin Hero i Ukrainës, sipas familjes së tij.

Helmeta dhe syzet e tij – gjithçka që u pa nga ai kur zyrtarët ukrainas promovuan heroizmin e tij – tani do të dalin në ankand në Londër, thanë burimet për UK Times, derisa konfirmuan identitetin e Tarabalka-s.

“Fantazma e Kievit” është identifikuar si major Stepan Tarabalka.

Tarabalka u bë një legjendë misterioze kur qeveria ukrainas i dha vlerësoi pilotin e atëhershëm anonim për rrëzimin e gjashtë avionëve rusë në ditën e parë të luftës.

“Njerëzit e quajnë atë Fantazma e Kievit. Dhe me të drejtë”, tha postimi zyrtar në Twitter, duke thënë se ai ishte “bërë tashmë një makth për pushtimin e avionëve rusë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

S’ka marrëveshje mes Ukrainës dhe Rusisë për ndërprerjen e luftës

Ukraina dhe Rusia nuk kanë bërë asnjë progres për armëpushim në bisedimet…

I mandatuari për të krijuar qeverinë e re të Malit të Zi, Krivokapiq: Urgjentisht të mbrohet Abazoviq

Kërcënimet ndaj Dritan Abazoviqit janë kërcënime kundër normalitetit dhe përparimit në vendin…

Si do të dukej një Ukrainë neutrale?

Nga Hakim Kasami Për më shumë se dy dekada që nga fundi i…

Anglia dhe BE thonë se sulmet ndaj civilëve në Ukrainë duhet të hetohen si krime lufte

Ministrja e Punëve të Jashtme të Britanisë së Madhe, Liz Truss, ka…

Dialogu Prishtinë – Beograd pritet të nisë shpejt, Szunyog thotë se Kurti tashmë ka ftesë për të vizituar Brukselin

Shefi i zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, ka thënë se…