Çdo vit, me 28 Maj, familja KASTRATI me dhimbje e krenari i kujtojnë plagët e luftës, i përkujton më të dashurit e tyre. Çdo pranverë mijëra njerëz, familjar, miq e bashkëluftarë bëjnë homazhe dhe i përkujtojnë të rënët.

Valon KASTRATI ishte bërë pjesëtar i luftës për çlirimin e Kosovës. Derisa luftonte në vijat frontit në Koshare me bashkëluftarët tjerë, Komandanti i tij merr një telefonatë të rëndë! Forcat paramilitare serbe kishin vrarë 5 anëtar të familjes së tij të ngushtë: Babain- Sokol KASTRATI, axhen- Xhafer KASTRATI, vëllaun- Valdet KASTRATI, djemtë e axhes Adrian dhe Alban KASTRATI. Ata u vranë në shtëpinë e Hasan Muratagiq (fqinj i familjes KASTRATI) i cili e sakrifikoi jetën e tij për t’iu ofruar strehim.
Ndiqeni njërin nga rrëfimet rrëqethëse të familjeve KASTRATI dhe Muratagiq.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…