Evropa duhet të rrisë praninë e saj në Ballkanin Perëndimor për të kufizuar ndikimin e Rusisë.

Kështu tha të mërkurën ministri i jashtëm italian Antonio Tajani përpara ditës së dytë të takimeve të NATO-s në Bukuresht.

“Stabiliteti në Ballkanin Perëndimor është i rëndësishëm për paqen. Ne duhet të ndalojmë rusët në Ballkanin Perëndimor, ne kemi nevojë për më shumë Evropë,” tha Tajani, raporton Reuters.

“Ne duhet të mbrojmë të gjitha vendet në Ballkanin Perëndimor dhe afër Ukrainës, sepse është e rëndësishme në këtë moment të punojmë së bashku, Uniteti është i rëndësishëm dhe është një mesazh i fortë për Rusinë.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Evropa ndihmon Malin e Zi për shlyerjen e borxhit prej 1 miliard dollarësh ndaj Kinës

Një institucion financiar evropian është gati për ta ndihmuar Malin e Zi…

KEDS: Zjarret po rrezikojnë furnizimin me energji për konsumatorët

Zjarret të cilat po ndizen ditëve të fundit, janë duke rrezikuar furnizimin…

Asociacioni mund të adresohet te plani franko-gjerman, por në frymën e kushtetutës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë vizitës zyrtare në Austri ka thënë…

Rusia tentoi të propagandojë kinse është larguar nga kryeqyteti ukrainas, lajmërohet Zelensky nga Kievi: Jemi të gjithë këtu

Mediat ruse që kontrollohen nga presidenti Vladimir Putin, gjatë tërë ditës kanë…

Jasin Lama dhe Goce Janevski mbeten në Londër

Boksierët nga Maqedonia në Londër, kërkojnë ndihmë Mbylllja e kufirit dhe aeroportit…