Qyteti Whaley Bridge është evakuar i tëri pasi që ekspertët kanë paralajmëruar përmbytje në këtë vend. Arsyeja është shembja e një pjese të digës.

Qyteti me 6 mijë e 500 banorë është evakuar pasi që rezervuari Toddbrook ka pësuar dëme të rënda. Pritet që në ditët në vazhdim të ketë rreshje në këtë rajon andaj frika për përmbytje është reale.

“Për shkak të shirave të dendur në zonën Whaley Bridge, kanali i shkarkimit është shkatërruar dhe një pjesë e madhe e strukturës së saj të betonit është e dëmtuar”, thotë Mohamed Heidarzabeh, inxhinier në universitetin “Brunel” në Londër.

Autoritetet kanë marrë masa që të parandalojnë një katastrofë por struktura është gjigande dhe mundësia për arnim të këtij problemi është e vogël.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…