Autobusët që transportonin anëtarë të shërbimit të forcave ukrainase nga fabrika e rrethuar e çelikut Azovstal, janë larguar nën shoqërimin e ushtrisë pro-ruse në Mariupol të Ukrainës, më 16 maj.

Autobusët që transportonin luftëtarët largohen nën përcjelljen e rusëve.

Qindra luftëtarë të bllokuar për më shumë se dy muaj në fabrikën e çelikut Azovstal të Mariupolit janë evakuuar nga uzina.

Ata u dërguan në zonat e kontrolluara nga forcat ruse në rajonin lindor të Donbasit.

Rusia tha se një marrëveshje ishte arritur dhe Ukraina tha se trupat do të shkëmbeheshin me ushtarë rusë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Serbi i quan shqiptarët terroristë, kërcënon Kurtin: Do t’ja vë flakën tërë familjes tuaj

Kandidati për kryeministër nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, është kërcënuar…

Qeveria kosovare: Kemi rritur sasinë e rezervave shtetërore

Kosova ka rritur sasinë e rezervave të saj shtetërore, tha të shtunën…

Cila është rëndësia e qytetit ukrainas të Mariupolit?

Mariupol është në juglindje të Ukrainës, në bregun verior të Detit Azov.…

Nis seanca në Kuvendin e Shqipërisë, deputetët do debatojnë për programin e qeverisë

Prej orës 16:00 ka nisur seanca e radhës në Kuvendin e Shqipërisë.…

Polonia refuzon ligjin europian

Gjykata Kushtetuese shpall të papajtueshëm traktatet europiane Gjykata Kushtetuese e Polonisë hodhi…